Спирките на Валенсия

| от | |

От местната паеля до шедьоврите на архитектурата всичко в този град блика от енергия

Филип Данауи

Отвън прилича на космически кораб, долетял от чужда галактика. Или на шлем, предпазвал главата на гигантски воин. Отвътре обаче е оперен театър и свърталище на музите. Откъдето и да го погледнеш, Дворецът на изкуствата „Кралица София” е предизвикателство към фантазията и сетивата. Както и цялата Валенсия, сред чиито символи е този комплекс. В този град, чието име означава Сила, Мощ, Енергия, нищо не е такова, каквото изглежда на пръв поглед. За да овладеете Силата на Валенсия, само три дни не стигат, но те са достатъчни, за да видите града през погледа на най-прочутия му архитект Сантяго Калатрава. Този мъж, роден във Валенсия преди близо 61 години, направи за нея онова, което стори Антонио Гауди за любимата си Барселона.

Дворецът „Кралица София”, строен в продължение на 14 години с бюджет от 120 милиона долара, е само част от колосалния комплекс Града на изкуствата и науката, проектиран от Калатрава. Архитектурният шедьовър е град в града и задължителна спирка за всеки турист. „Мястото е толкова близо до морето, а Валенсия е така суха, реших да използвам водата като основен елемент за Града на изкуствата и науката, за да я превърна в огледало на архитектурата”, обяснява замисъла си Калатрава. В това огледало отражение търсят прекрасни пейзажи с градини, плитки басейни и изцяло бели, конструктивно пищни сгради от стомана, стъкло и бетон. Освен операта „Кралица София” тук са и Hemesferic (Планетариумът), Научният музей на Фелипе Испански и Океанариумът. За планетариума дизайнерът е потърсил вдъхновение в идеята за универсалното око, което вижда и знае всичко. Огромният купол е обграден от алуминиеви цилиндрични стълбове. „Окото”, разположено в басейн, може да „мига” – върху купола му са разположени стъклени и стоманени капаци, които се задвижват с помощта на хидравлични асансьори.

В центъра на комплекса се намира също така Музеят на науката, открит през 2000 г. Посетителите сравняват дизайна му със скелета на тиранозавър рекс, други пък намират сходство с гръбначния стълб на огромна праисторическа риба. Децата харесват музея, защото в него могат да пипнат всичко. Докосването до изложените предмети на това място е от голямо значение за т.нар. образователно развлечение, което насърчава ученето чрез пораждане на любопитство и развлечения. Близо до научния музей е Океанариумът – най-големият морски парк в Европа, който е дом на 500 вида риби и други морски създания. Всеки може да направи виртуална разходка, минавайки през тунела с акулите, и да усети морския живот. Тук можете да прекарате целия си ден неусетно. В Океанариума, проектиран от Феликс Кандела, плуват бели китове, моржове, делфини.

Попаднете ли във Валенсия, задължителна спирка е и Музеят на изящните изкуства в старата част на града. Колекцията му е сред най-богатите в Испания с платна на Ел Греко, Гоя и Велаксес.

Не си мислете, че тук само ще се разхождате и ще гледате забележителности. Валенсия е градът на паелята и ако от тук започва пътуването ви в Испания, ще усетите, че местните хранителни навици са нещо доста различно от всяка останала част на Европа. Паелята – това богато ястие, е замислено именно във Валенсия, защото край града се простират оризови полета, а морето е щедро на дарове. Ще си оближете пръстите от предложенията с черен ориз и сепия, паеля с кокошка и зелен фасул, както и обилно подправената паеля с куркума и шафран, порция миди, охлюви и кралски скариди. Стигнете ли до подобно гурме „престъпление”, със сигурност ще простите единствения грях на Валенсия. Там ресторантите отварят твърде късно за БГ вкусовете – чак в 20,30 или тридесет минути по-късно. Но ако е вярно, че любовта минава през стомаха, защо същото да не важи и за прошката?

Гмурнете се в Marina d’Or

Ваканционното селище Marina d’Or е най-големият туристически комплекс в автономната област Валенсия. Разположенo е в Оропеса дел Мар, на брега на Кастельон, на 90 км от летището. Освен с настаняването в новопостроени хотели и напълно оборудвани апартаменти тук гостите могат да открият и най-големия балнеоложки курорт с морска вода в света. В комплекса се намира и басейн, в който няма как да потънете. Това се дължи на наличието на морска сол.

Инфо гид

Валенсия може да се обиколи пеша и дори е за препоръчване. Центърът е компактен, забележителностите са близо една до друга. Има и туристически автобус, но с него по-скоро ще пропуснеш да попиеш атмосферата на града, от колкото да видиш нещо повече.

Площад „Аюнтамиенто“, както и улиците „Дон Хуан де Аустриа” и „Колон” са сърцето на пазарния район на Валенсия. Тези, които търсят обувки, имат късмет. Валенсия, както и много други испански градове, е рай на обувките.

El Mercado Central е най-големият закрит магазин във Валенсия. Намира се срещу копринената борса на Plaza del Mercado. Имате да разгледате 1200 стелажа. Ресторантът и тапас бар „Ла Лоня” се държат от едно и също семейство от 30 години насам и е удобна спирка за обяд.

За да похапнете вкусна морска храна, ще трябва да се преборите с местните жители за маса в Canyar (намира се на Segorbe 5) или в елегантния ресторант Civera (Lerida 11), който не работи в неделя и понеделник през август.

Валенсия е известна и със своите ултра модерни фюжън ресторанти. Три от най-добрите са El Angel Azul (Conde Altea 33), El Foro (Ballesters 3) и Ca’ Sento (Mendez Nunez).

Главните центрове за активен нощен живот са на плажа покрай Paseo de Neptuno или около Caballeros в Barrio del Carmen. Ще се забавлявате до зори в баровете Xino Xano (Alta 28), Susan Witch (Roteros 9) или Records de l’Avenir (Roteros 14).

Доста интересно е и събитието, наречено „Битката на цветята”. На него представители на различни квартали във Валенсия се включват в надпревара в ежегодното съревнование между карети, аранжирани с цветя и малки момиченца феи. Най-грандиозната печели състезанието. Plaza de la Vigren (Площадът на девиците) също е едно добро място за прекарване на вечерта. Освен уличните певци можеш да видиш и велокаскадьори и други артисти, а сред публиката освен млади хора има и доста наконтени бабки.

 
 
Коментарите са изключени за Спирките на Валенсия