Смъртната присъда на Саудитска Арабия

| от chronicle.bg по CNN |

На 14 септември, местни медии, позовавайки се на върховния съд в Саудитска Арабия, съобщиха, че съдът е потвърдил смъртната присъда на Али ал Нимр, осъден за участието си в протести преди четири години.

По това време, той е бил на 16 години. Днес, той очаква екзекуцията си, която според закона ще се осъществи чрез обезглавяване, след което тялото ще бъде изложено на публично място за назидание.

Престъпленията, за които е осъден младият Ал Нимр, са „нарушаване на предаността към владетеля“, „участие в маршове и демонстрации срещу властта“, „използване на клетъчен телефон с цел организацията на демонстрации срещу властта“.

Той е обвинен и в подслоняване на хора, издирвани от полицията, подпомагане укриването на хора, издирвани от полицията и атакуване на полицията с коктейли Молотов и камъни, макар че не са доказани физически наранявания по въпросните полицаи. Ал Нимр отрече вината си и каза на съда, че в затвора е бил принуден да подпише самопризнания.

Саудитска Арабия е една от трите държави в цял свят, известна с това, че поддържа смъртната присъда на хора, които са извършили престъпленията, за които са осъдени, в детска възраст. Другите две страни са Иран и Судан. Според закона няма сила, която да спре властите на Саудитска Арабия да изпълни присъдата, която бе издадена през май 2014г.

Действително, Саудитска Арабия ратифицира международните договори, които забраняват екзекутирането на лица, извършили криминално деяние преди да са навършили 18 години. И въпреки това задължение към международната общественост, саудитските власти могат да се измъкнат от него, тъй като според вътрешната им законодателна система, всеки, който се отличава с физическите белези на пубертет, може да бъде третиран и съден като възрастен. През януари 2013г., Саудитска Арабия екзекутира домашна помощница от Шри Ланка, която бе обвинена в убийството на новородено, което е извършила на 17-годишна възраст. През март същата година, властите отнеха живота на двама мъже, извършили въоръжен грабеж преди да имат навършени 18 години.

А ал Нимр никак не е единствен. Всъщност, той е част от една набираща сила тенденция. Саудитска Арабия е една от държавите с най-много изпълнени смъртни присъди в света, към момента тази година там са екзекутирани 135 души. Местните дипломати се опитваха да отклонят критицизма, който заля страната заради високия брой екзекуции. През септември, посланикът на Саудитска Арабия заяви пред Обединените нации в Женева, че тези, които критикуват страната по този повод, всъщност защитават правата на убийците.

На практика обаче смъртните присъди, издадени за убийства, са по-малко от половината издадени смъртни присъди въобще. Такива се издават за трафик на наркотици, грабежи и дори за магьосничество. А онези, които са осъдени за наистина сериозни престъпления, често не получават справедливи дела. Случаят на ал Нимр е образцов пример за това.

Служителите на вътрешна сигурност арестуват ал Нимр през февруари 2013г. във връзка с протести на нарастващото малцинство на шиити в източната провинция на страната. Шиите надигнаха глас срещу отдавна съществуващата дискриминация от страна на правителството и излязоха на протест срещу това, че властта на Саудитска Арабия грубо потиска мирните протести в съседен Бахрейн.

Властите държат младежа близо девет месеца без да го допуснат до дело, като през това време разпитите са се осъществявали без присъствието на адвокат. Много от скалъпените обвинения срещу него не отговарят на понятието „значимо престъпление“ според международния закон. Съдът така и не успява да изслуша какво твърди обвиняемият, тъй като го държат в изолация.

Членове на семейството му се свързват с организацията Human Rights Watch и я уведомяват, че след ареста на ал Нимр никой не е допуснат да го види в продължение на четири месеца. Когато властите най-накрая го завеждат пред съдия, според слуховете не са му позволили да информира семейството си, нито да се свърже с адвокат, както не са му дали и копие от документите по делото.

Имало е три сесии на съда преди властите да позволят на младежа да се свърже с адвокат. Освен това, противно на заповедите на съда, управителят на затвора разпорежда адвокатът да няма право да посещава клиента си в затвора, което не дава възможност да се подготви защитата.

„Изненадващо“ съдът намира ал Нимр за виновен през май 2014г. само на базата на самопризнание, което е подписал по време на разпитите, въпреки твърдението на обвиняемия, че един от разпитващите го полицаи е написал самопризнанието и го е накарал да подпише насила. Очевидно това няма голяма тежест за съда, тъй като те зачитат само факта, че неговият подпис стои върху документа.

Животът на ал Нимр сега е в ръцете на краля на Саудитска Арабия – крал Салман, чието решение ще е ясен знак за това дали той действително смята да реформира съдебната система в страната или ще обезсмърти заклеймената в цял свят съдебна практика да се екзекутират непълнолетни престъпници.

Вчера френският президент Франсоа Оланд призова краля да не екзекутира младия шиит.
„Помолих Саудитска Арабия да се откаже от екзекуцията на младия Али ал Нимр в името на принципа, че смъртната присъда трябва да бъде отменена, а екзекуциите – да бъдат спрени“, каза Оланд на пресконференция след вчерашния Европейски съвет, на който бе обсъдена темата за бежанците.

 
 
Коментарите са изключени за Смъртната присъда на Саудитска Арабия