Първият британски посланик в България

| от |

Автор: Кристин Дей за секцията посветена на 100 Years UK in BG в блога на британското посолство в София : http://blogs.fco.gov.uk/100yearsukinbg/bg

След историята на Хелън Декстър за поредицата #100UKBG, днес поглеждаме към най-яркия спомен на Кристин Дей за животът й в България.
Кристин Дей е дъщеря на първия британски посланик в България сър Уилям Харпъм. Той встъпва в длъжност в един студен януарски ден през 1964 г. Историята на Кристин Дей е посветена на спомена за този ден.

Кристин Дей бе специален гост на приема за рождения ден на кралицата, състоял се на 12 юни 2014г., също както и през 1964 г., когато сър Уилям Харпъм е домакин на подобен прием в резиденцията на британския посланик в София. По време на празненството посланик Джонатан Алън и Кристин Дей откриха фотография от януарската церемонията през 1964 г., която в бъдеще ще бъде изложена в резиденцията.

Сър Уилям Харпъм прави проверка на войската на 17 януари 1964 г., като част от церемонията по официалното му встъпване в длъжност като британски посланик в България

Сър Уилям Харпъм прави проверка на войската на 17 януари 1964 г., като част от церемонията по официалното му встъпване в длъжност като британски посланик в България

„Вървеше напред, бляскав в кралската си униформа, но тайно обгърнат от кръста нагоре с най-висококачествената вестникарска хартия.” – Кристин Дей

Посланикът трябваше да встъпи официално в длъжност, като се представи пред българското правителство в дипломатическата си униформа в ден, в който температурата бе под нулата.

Церемонията включваше проверка на войската и поздрав на български: „Здравейте, войници”, а след това и „Довиждане, войници”. Баща ми, който беше абсолютен перфекционист, репетираше поздравите в кабинета си, като ги изговаряше на отчетлив висок глас… с което уплаши секретарката в съседната стая и я накара да помисли, че го нападат.

В деня на церемонията майка ми бе ужасена от мисълта, че съпругът ѝ ще стои навън при температура под нулата в униформа, която по-скоро бе подходяща за лятно градинско парти в Бейрут. Умоляваше го да сложи палто, за да не се разболее от пневмония. Той възрази и каза, че кралицата не може да бъде представлявана от мъж в палто и, че пълната пищност на униформата, украсена със златни листа, трябва да бъде показана, независимо от климатичните условия.

Достигнаха до компромисно решение и той се съгласи да сложи под сакото страници от вестник „Таймс”, който е известен с изолационните си качества! В края на краищата баща ми вървеше напред, бляскав в кралската си униформа, завършена с бикорна*, но тайно обгърнат от кръста нагоре с най-висококачествената вестникарска хартия.

Сър Роджър Карик помни как е разкрил тайната, докато превеждал на баща ми по време на последвалите официални разговори с президента: „В оживения разговор Негово превъзходителство се поклащаше напред-назад, от което вестник „Таймс” се показа над яката му”.

*бикорна – двувърха шапка, част от униформите на европейските и американски военни и военноморски офицери

 
 
Коментарите са изключени за Първият британски посланик в България