На този, който пие ракия и яде сланина…

| от Цвети Иванова |

В последно време върлува тезата, че смъртта спохожда само онези, които пушат и ядат месо. Явно и българските политици се включват в световната инициатива за здравословно хранене при българите по добрия стар комунистически метод – чрез санкция.

„На този, който пие ракия, пуши цигари, яде сланина, трябва ли другите да му платят лечението?“, попита премиерът Бойко Борисов, защитавайки идеята на Петър Москов за данък „вредни храни“, сякаш забравил за прословутите си филии с мас.

Както казва маминка Роза в „Оскар и розовата дама“ от Е.Е.Шмит: „Болестта е като смъртта, Оскар. Тя е факт. Не наказание“. Така че – да, трябва да му платят лечението. Дори смъртта да е наказание за начин на живот, то би дошло някъде отгоре. По-горе от кулоарите на парламента.

Здравната ни система предполага всички да наливаме пари на едно място и когато някой се нуждае от тях, той да може да се възползва. Това е солидарната система. А основен принцип на демократичните общества уважението на личния избор. Което ще рече, че ако аз предпочитам да закусвам мазна баничка с чаша кока-кола и в даден момент това ми причини язва, Тотка, която закусва чиа с просо и чаша топла вода с лимон ще даде част от парите си за излекуването на моята язва. И ако Тотка е приела този модел на живеене, тя ще толерира това. Както аз ще толерирам моите пари да отидат за лечението на ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест) на баща й – дълголетен пушач. Който пък ще толерира неговите пари да отидат за Тотка, която живеейки само на просо и вода, в крайна сметка ще развие анемия. И така нататък, и така нататък.

Вярно е че българите нямат добри хранителни навици. Създаването на хранителна култура обаче би било по-успешно не чрез санкция, а чрез онова, което в психологията се нарича позитивно подкрепление. Бонуси за вегетарианците? Образователни инициативи пред лавките в училищата, където стотици хлапета набиват мазен чипс през междучасието? Подобряване на икономиката и повишаване на стандарта на живот, за да могат хората да си позволяват по-често да хапват сьомга и по-рядко кренвирши? Всичко това е ок.

Освен това в здравеопазването могат да се европеизират профилактичните прегледи, които у нас са абсолютна проформа. Ако не знаете какво влиза в годишния профилактичен преглед, ще ви кажа – електрокардиограма, общ преглед от личния лекар, изследване на урина, кръвна захар и „пълна кръвна картина“, което ще рече левкоцити, еритроцити, холестерол и триглицериди (последните две не са достъпни за всички). Това може да ви помогне да откриете навреме високо кръвно налягане или уртикарии по корема, но напълно изключва засичането на тумори и сърдечно-съдови заболявания в ранен стадий.

Разбира се, не е редно да давам акъл на политиците. Аз съм само една бедна душа, която пуши, пие бира и обича шкембе чорба. Но не искам, докато се наслаждавам на бирата си, държавата да имплементира в съзнанието ми чип с механизъм на вина – че живея зле, че ще се разболея скоро, че ще умра рано, че ограбвам парите на съгражданите си. Защото знаете ли? Имам близък приятел, който никога не е пил, нито пушил. През лятото ходи на вилата си на чист въздух, кара колело, тренира, има двама живи родители, семейство и папагали. Това лято два пъти си прави детокс с фрешове и смутита. Точно месец преди да му открият метастазирал карционом на панкреаса.

Затова би било по-добре, ако държавниците ни са малко по-умерени в политическото си говорене и по-мъдри в предложенията си. В противен случай всички губим, независимо как се храним.

 
 
Коментарите са изключени за На този, който пие ракия и яде сланина…