Малките камъчета вместо кална мацаница

| от |

Юлия Кръстева

Едно от най-ужасните неща за очите ми е красотата от предния план да има за фон някаква кална мацаница. Ето защо е хубаво да се мисли за детайлите още от рано. Нека си представим, че сме си направили много хубава къща, с най-прекрасната тераса, с просторен хол, практично и естетично обзаведени стаи и когато сме готови с почти всичко, дори вече сме избрали салфетките за сервиране … изведнъж се сещаме, че не са прекарани никакви тръби за вода в цялата къща. Кофти.

2014-gradinarsko-2(3)

Детайлите не са само във видимата част. Те са толкова важни за изграждането, че могат да променят изцяло някои части от основната конструкция. Ако същата тази прекрасна къща на мечтите има предвидени тръби преди да са наредени плочките или постлани покривките, то определено бихме спестили доста време, нерви и пари. Аналогичен пример би бил след като е изграден изцяло декоративният двор, тепърва да мислим поливането и за планиране на поливна система с всичките ù подземни канали. С това обаче, ще се занимаваме по-нататък. Днес обект на вниманието са друг вид детайли – оградите и по-точно пространствата непосредствено до тях. Оградите като част от пространството са особено важни. Има много фирми, предлагащи най-разнообразни готови елементи за сглобяване на ограда, изпълняващи всякакви видове зидария и разработващи индивидуални проекти според претенциите на клиента. Каквато и да изберем за рамкиране на нашия малък отрязък природа, то тя си е нашата хубава и подходяща ограда, понякога дори с цена равна или доближаваща се до тази за стоителството на къщата. При такъв вид инвестиция си е чиста проба престъпление да я оставим да заприлича на шедьовър от сюрреалистично, балканско изкуство. Убедена съм, че калта може да създава прекрасни контури и да твори чудеса, но нямам око за тази красота и за това предпочитам когато оградата е прясно боядисана в бяло, то да се задържи по-дълго периода до първия дъжд. Съществуват (и благодарение на човешкия ум предстои да бъдат измислени още много) варианти за избягване на лошия ефект по естетически издържани и практични за поддръжка начини.

Един от тях е моят любим – с камъчета или мозайки, което на всичкото отгоре не товари бюджета както някои други украси. Изпълнява се много лесно и освен това е удобен за поддържане на тревните площи и декоративните растителни групи. Необходими са само найлонова подложка и камъчета (речни или мозайка). Найлоновата подложка има важна роля при ограничаването на плевелите. Когато върху нея се сложат камъчетата е хубаво да имат ясно изразен контур, за предпочитане е той да е успоредно на оградата. По отношение на височината – не бива да стърчи или да потъва в сравнение с околната площ. Така се избягват нежеланите ефекти като затрупването му с твърди частици или усложняване на косенето на тревата до него. Ако височината е подходяща, при поддръжката на зелените площи, на този кант не е необходимо да се обръща специално внимание, а това пести доста време. Разбира се, може да оформяме не само оградата по този начин, лично аз го прилагам и около всякакъв вид вертикални елементи, както и покрай някои бордюри. Когато се изпълнява с мозайки или керамзит (който се предлага в различни цветове), по-добре изглежда ако ширината не превишава 15-20см. За оградите, стените, скулптурите и т.н. ширината се определя от редица фактори, но обикновено е от 25 до 50см.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

В много случаи този дребен, но полезен детайл може да бъде добавен в последствие без да се налага да преработваме изцяло или наново екстериорното пространство. Разбира се, „в много от случаите” не означава непременно във всички, така че имайте едно наум когато започвате изграждане, за каквото и да е. Детайлите винаги са важни, често дори определящи.

 
 
Коментарите са изключени за Малките камъчета вместо кална мацаница