Как се живее в пещера?

| от | |

Божидар Божков

Снимка: Авторът, малко след като е оставил своя бакшиш на съответната бабка в една от пещерите в Тунис

В България много хора са склонни да иронизират малките си апартаменти, наричайки ги бърлоги. Но в Тунис и днес има цели семейства, които действително живеят в истински дупки в скалите. Звучи невероятно, но е самият факт.

Това са берберите – коренните жители на Северна Африка. Разказват, че когато финикийците са се заселили на териториите на днешен Тунис, там ги посрещнали берберски племена. Това се е случило преди около цели три хиляди години! Ето колко древен народ са берберите, които ревностно съхраняват своите традиции. Една от които е именно фамилията да живее в пещера. Използвайки особената мекота на сухия климат, при който дори най-високите температури са поносими от човешкия организъм, те строят домовете си направо в скалите. Това е и най-голямата атракция за всеки турист. Мнозина българи са ходили вече в Тунис и го знаят много добре.

В една впечатляваща местност от каменисти долини, пустинни планини и величествени върхове, в югозападния край на страната са разположени земите на Ксур (в превод от берберски “ксур” означава “берберски дворец”). Пътуваш, пътуваш през пустинята, окото свиква с пясъци, скали, мъхове и лишеи и изведнъж насред камънаците – пещера, в която живеят хора.

Но това не е някаква обикновена пещера, а истински апартамент. Вътре са издълбани допълнителни пет и повече големи дупки – стаи с най-различно предназначение. В едната задължително е инсталиран телевизор със сателитен приемник. Има си и спалня с легла, кухня с всякаква домакинска посуда. Това своеобразно жилище се обитава от най-възрастните баба и дядо, до техните внуци и правнуци. Освен, че служи за прохлада през лятото, скалистият им дом ги топли през зимата.

Наред с неповторимите си домове, благодарение на съвместния си труд берберите успяват да изградят по скатовете на планините огромни съоръжения, които ползват като складове, и развиват впечатляващо производство на мед. Предпочитат да отглеждат културите си терасирано, за да използват максимално водата от редките дъждове в пустинята. Характерните в този регион тъкани с бедуински мотиви са в топли цветове и се използват за направата на кърпи, възглавници, чанти и, разбира се, малки килимчета.

Берберите живеят в сурова зона, твърде отделена от цивилизацията, което им е помогнало през всичките тези хиляди години да запазят своя берберски език непокътнат, а заедно с него и древните традиции. В една от пещерите в село Шенини, покатерено по билото на планина, живее 85-годишна бабка. Нейната пещера е на цели 400 години! Получила я по наследство от родителите си. Домът не се нуждае от ежегодни ремонти, а носи и приличен доход на старицата. – понякога и до 50 – 100 тунизийски динара на ден (1 динар е приблизително равен на 1 лев).

Как заработва тези пари? Много просто. Бабката посяда в дома си, а през него се изреждат туристи. Тя само седи, усмихва се, очите й щъкат насам-натам, от време на време казва нещо като “каля, каля, каля”. Приканва с ръка посетителите да приседнат до нея и да се снимат на воля. От изражението й се разбира, че е напълно наясно, че за редовия турист тя е екзотика. А за нея туристът е доход. В Тунис е прието навсякъде да се оставят минимални бакшиши – по динар или по 500 милима (които се равняват на 50 стотинки).

В разгара на туристическия сезон, който в Тунис започва още през май и приключва в края на октомври, през пещерата на милата бабка могат да се изредят и по около стотина души. В добавка към това е и правителствената подкрепа, която подобни семейства получават. Берберско домакинство, съгласило се да отвори своята пещера за туристи, се включва в специална програма на тунизийските власти, чрез която им се изплащат определени финансови помощи. Така наред със силните родови традиции и държавата помага за запазването на една култура, оцеляла през последните 3,000 години.

snimka

 
 
Коментарите са изключени за Как се живее в пещера?