Гравитация

| от |

Преди няколко дни трябваше да седна да напиша няколко думи за „Гравитация“ на Алфонсо Куарон, който гледах през уикенда. Филмът се оказа събитие. Отидох с нагласата да изгубя час и половина, като нямах никакви очаквания, само космонавти и скафандри.

Гравитация“ ще ви прикове за седалките от първата до последната минута. От визуална гледна точка всичко е изпипано до последния детайл. Никога не съм го казвал, но ще изживеете филма, като неусетно се пренасяте в него, и поне за 90 минути се реете в безтегловност.

Алфонсо Куарон прави на пух и прах представите ви за космоса. Всичко, което се случва в този час и половина може да се случи и в една предполагаема разходка в орбита. Няма да разкривам синопсиса на филма, но ще бъдете изненадани. Д-р Райън Стоун (Сандра Бълок) се сблъсква с проблем, който е невероятно сложен и всяко следващо действие трябва да бъде внимателно премерено, за да не се окаже последно.

Историята проследява последиците от една катастрофа, видяна през очите на д-р Раян Стоун. За героите на Сандра Бълок ( Райън Стоун ) и Джордж Клуни (Мат Ковалски) е загатнато съвсем малко. Ковалски е на последна мисия, а д-р Стоун на първа. Лична трагедия и изоставен астронавт. Действието се развива почти в реално време.

Осъществяването на един реалистичен филм за космоса е много трудно защото много от нас не познават живота извън земята. Нашето поведение се основава на подсъзнателно натрупани знания. Животът в пълен вакум е невъзможен. При пълен вакум няма звук, само тишина, която изпълва до мозъка на костите. И още нещо – във вакум не може да има огън.

Освен много умишени пропуски, има и реалистично подбрани моменти в „Гравитация“, като това че космонавтите са на средна възраст, а не 25 годишни супер надарени младежи. На д-р Стоун й се гади от безтегловността, това й е първо излизане в космоса (Куарон знае, че в безтегловност се пада – не се рееш във въздуха).

Филмът е една бяла лястовица, бюджет от 100 млн. долара, а резултатът е убедително прост и реален! Дяволът в мен може да намери неща, които са далеч от реалното, но това може би е реверанс към зрителя, спестени са ни грозните реали на действителността. Ще спестя красотата на звездите в космоса и разликата с видимия хоризонт от земята. Но когато д-р Стоун се съблича в МКС тя е облечена с потник и боксери. В действителност тя ще бъде облечена с дълго бельо надупчено със специални реотани, може би ще има и пелена.

Но не, това не е документален филм за физиката и животът в космоса, това е филм в който участват Сандра Бълок, да същата, която беше и „Мис таен агент“ и Джордж Клуни, който с краткото си екранно присъствие вкарва капка свежест.

„Гравитация” откри фестивала във Венеция и получи бурни овации, Джеймс Камерън го обяви за „най-добрият космически филм”. Куентин Тарантино го постави сред филмите на 2013 година.

Правен в продължение на 4 години и половина, „Гравитация“, може би, е сред най-сложните филми създавани някога. В него няма нищо необикновено. Има много напрежение и много разминавания с действителността, но както вече казах, това е кино за което са похарчено 100 млн. и продуцентите очакват да си върнат инвестицията.

Оценката ми – филмът задължително трябва да се гледа, защото рядко излиза лента, която има всички признаци да се превърне в класика.

Ето и какво мисли за реалностите на филма Neil deGrasse Tyson , астрофизик и директорът на Hayden Planetarium в Американския природонаучен музей в Ню Йорк. През акаунта си в Twitter в неделя вечерта той разясни някои „факти“ за космоса представени ни в „Гравитация“

Някои от туитовете могат да разкриват развръзката на филма.