Чарли Шийн не е сам

| от chronicle.bg |

Във вторник сутринта Чарли Шийн публично заяви, че слуховете за него са верни – той живее с ХИВ от 4 години. „Тук съм, за да потвърдя, че всъщност съм ХИВ-позитивен”, каза актьорът. „Знаете ли, това се възприема трудно? Това е повратен момент в живота на човек”

Лекуващият лекар на актьора също беше в шоуто. Той обясни, че Чарли Шийн е на антивирусни терапии, откакто знае за диагнозата си. Откритите през 1985 година лекарства не лекуват напълно от ХИВ, но ако се взимат ежедневно могат да потискат болестта, като я правят почти „неоткриваема”. Това също намалява до голяма степен предаването на вируса на други хора, но не елиминира напълно тази възможност.

Тайната на Меджик Джонсън

Признанието на Чарли Шийн предизвика почти същия отзвук, какъвто имаше през 1991 година. Тогава легендарният американски баскетболист от НБА Меджик Джонсън обяви, че е носител на вируса ХИВ. По това време хората смятаха, че ХИВ е инфекция, от която страдат само хомосексуалистите. По това време имаше много малко лекарства за ХИВ, а тези, които се предписваха струваха скъпо. Въпреки това повече от 22 години по-късно Меджик Джонсън е жив и здрав и продължава да е много активен.

Революционните лекарства всъщност направиха възможно живеенето с ХИВ-вирус. Така смърната присъда на болестта вече не съществува, защото леченията позволява на хивпозитивните да водят нормален, здравословен живот. Това означава и че все повече хора живеят с диагнозата. Около милион и 200 хиляди американци са ХИВ позитивни, а броят на новите случаи на заразяване се е запазил стабилен – заболяват около 50000 човека годишно.

Демографските характеристики на заболяването също се променят

Когато епидемията се появява в САЩ през 1980 година, повечето заразени са били бели мъже хомосексуалисти. Днес по-голямата част от заболелите също са мъже, които правят секс с мъже. Но през 2010 година излиза статистика, която установява че 44% от всики хивпозитивни в САЩ за чернокожи американци, а 21% – латиноамериканци. Причината за тази промяна е че тези хора имат по-ограничен достъп до здравеопазване и носят стигмата на хомосексуалността. Въпреки нарастващата ефикасност на лекарствата, които превентират разпространяването на вируса повечето профилактични програми не включват младите афроамериканци и латиноамериканци в списъците си.

Въпреки наличните лекарствени методи много хора все още умират от ХИВ – особено живеещите извън САЩ.

В Америка, където антивирусните терапии са широко достъпни, 13 712 души с диагнозата са починали през 2012 година. Това свежда общия брой на жертвите на ХИВ-вирус в САЩ до 658 507 души към днешна дата.

За съжаление бройката на хивпозитивните в САЩ е нищожна в сравнение със страдащите от болестта сахарска Африка. През 2013 година около 24 милиона и 700 хиляди души са заразени – това са около 71% от общия брой хивпозитивни в света. Само 39% от носителите на вируса ХИВ в Африка имат достъп до антивирусното лечение. През същата година в региона са установени още милион и половина нови хивпозитивни, а над милион и 100 хиляди души са починали от болестта.

Към днешна дата, вирусът е отнел живота на над 34 милиона души в цял свят.

 
 
Коментарите са изключени за Чарли Шийн не е сам