10 от най-лудите прякори във футбола

| от |

Ивайло Пампулов http://binar.bg/

Много футболни отбори по света и у нас са популярни сред фенове с интересни прякори. Традицията е много силно застъпена във Великобритания, където всеки клуб е превърнал прозвището си в талисман и символ, който често е преплетен в герба. Прякори обаче има и в страните от континента, като България не прави изключение. Нека разгледаме някои от по-интересните случаи.

1. Белият балет от Мадрид всъщност са.. Сладкишчетата

Прякорът, с който мнозина наричат испанския футболен гранд Реал (Мадрид) в България, всъщност не е много точен, даже направо си е грешен. На испански отборът се радва на прозвището Los Merengues. И именно оттук се получава разминаването, защото Merengue има две значения. Това е вид латино танц от доминиканската култура (който е далеч от определението за балет!).

Другото значение на думата е вид яйчен сладкиш, който след като се приготви е бял. В испанската преса използвали тази дума през далечната 1913-а заради това, че екипите на Реал са бели. По този начин Los Merengues (което може да се преведе като „Сладкишчетата“, а не като „Белия балет“) се е формирал като прякор на отбора и до днес.

2. Свински крачета или Вълшебници?

Един от най-старите английски футболни клубове – Болтън, е наричан често Свинските крачета. Една от причините за този любопитен прякор е, че местен специалитет в региона е именно порция свински крачета. Докато тимът играе домакинските си мачове на стадион „Бърнден Парк“, много често футболистите похапвали от това ястие в близка месарница. Тази практика се преустановила с преместването на отбора на „Рийбок Стейдиъм“, но прозвището си останало и до днес.

Основният прякор на Болтън, който се изписва в името на отбора, обаче е Вълшебниците.

3. Червените дяволи

За прякора Червените дяволи „спорят“ два отбора: английският клубен Манчестър Юнайтед и националният отбор на Белгия. Основната причина е цвета на екипите, с които двата тима играят, но дяволът е и основна част от емблемата на Манчестър Юнайтед.

4. Грънчарите

Английският Стоук Сити е наричан с прозвището Грънчарите, тъй като в града Стоук-Он-Трент това някога е бил най-разпространеният занаят. Дори имат грънчарско дерби срещу местния си съперник Порт Вейл.

5. Чуковете

Както за Червените дяволи, и тук спорят два отбора. Единият е английския Уест Хам (име, което в буквален превод може да е „Западна шунка“, но Ham е съкращение от думата hammer, която означава чук). Другият е българският Миньор (Перник).За Уест Хам този прякор показва произхода на клуба, който е създаден от занаятчии в производството на железни артикули през далечната 1895-а.

6. Канарчета vs Смърфове

Дербито на Пловдив без съмнение е между Ботев и Локомотив. Ботев се радва на прякора си Канарчетата заради жълтите си екипи. Локомотив пък е наричан Смърфовете, но каква е причината не става ясно.

С името Канарчетата обаче не се нарича само пловдивският отбор. Това е прякор и на английския Норич, както и на френския Нант. Основната причина е пак жълтия цвят на екипите им.

7. Зоопарк или футболни отбори?

В Англия изобилстват отборите с прякори на птици. Дроздовете от Уест Бромич, Лебедите от Суонзи (там има езеро и прякорът е разбираем), Свраките от Нюкасъл, споменатите вече Канарчета от Норич…

Във Висшата лига на Острова съвсем не са изчерпали „животинските“ прякори, защото играчите на Хъл са Тигри, тези на Лестър – Лисици, а в Съндърланд са Черните котки.

8. Биоразнообразие и в Италия

В Италия също има интересни прякори, като например отборът на Рома е наричан с името Вълците, тъй като в емблемата на клуба е изобразена вълчицата, която се е грижила за създателите на Рим Ромул и Рем.

Сицилианският Катания пък е известен като Слоновете, тъй като това животно е символ на града и в центъра му има статуя на въпросното едро създание.

9. Лъвове в България

Представителните ни национални тимове в какъвто и да е спорт са наричани Лъвове/Лъвици/Лъвчета заради присъствието на лъва в герба ни. Той пък е там не защото някога е бил най-често срещаното животно по тези земи, а по-скоро като символ на смелост и сила.

Прякорът Несломимите Лъвове носи и отборът на Камерун – държава, в която е доста по-вероятно да попаднеш в компанията на истински лъв.

Лъвове са наричани и футболистите на португалския Спортинг (Лисабон).

10. Битката за орела

Чудили ли сте се какво обединява италианския Лацио, португалския Бенфика и българския Лудогорец? Орелът – е правилният отговор. Хищната птица освен прякор на тези отбори е и техен талисман, като преди официален мач специално дресиран и отгледан орел прави обиколка на стадиона, което се превръща в истинска атракция за зрителите.

След мачовете на Лудогорец с италианския Лацио в турнира Лига Европа от италианския клуб подариха един орел на българския тим в знак на приятелство.