„Златен глобус“ 2019: радостите и разочарованията

| от chronicle.bg |

Холивуд раздаде поредните награди „Златен глобус“ снощи, на церемония в „Бевърли Хилтън хотел“ в Лос Анджелис… и всички би трябвало да са доволни.

Имаше всичко. В списъка с номинациите, по време на церемонията и най-вече в многообразната тълпа от победители. Азиатските творци получиха дългоочакваното признание, афроамериканци, жени, мюзикъли, сериали, комедии… Награди, раздадени по новите правила на Холивуд. Да има по един награден от всяка възрастова група, раса, пол, сексуална ориентация. Да сме толерантни.

За съжаление обаче, едва минути след церемонията, социалните медии доказаха, че наградите отново не успяха да „угодят“ на всички. Мнозина обвиниха състава на филма „Бохемска рапсодия“, в това число и Рами Малек, че не са споменали името на Браян Сингър в благодарствените си речи. Други пък в прав текст се обявиха против победата на филма, заради обвиненията към режисьора Сингър, който бе принуден да се оттегли от продукцията. И това са само част от недоволствата, провокирани от снощната церемония.

Цялостно обаче, наградите „Златен глобус“ 2019 дават немалко поводи за радост. Въпреки няколкото разочарования, които е трудно лично на нас да преглътнем, сме щастливи, че Асоциацията на чуждестранните журналисти в Холивуд отличи определени заглавия и творци.

Ето кои са нашите лични радости и разочарования от наградите „Златен глобус“ 2019.

Радости

Глен Клоуз взе награда за женска роля за „Съпругата“ (The Wife)

Едва ли е имало някой, който е очаквал, че Глен Клоуз ще остане с отворена уста, след като обявиха името й в категория „Най-добра актриса“ за ролята й във филма „Съпругата“. Не защото не е добра. А защото Лейди Гага е най-близкият персонаж до масовата публика, който си има всичко необходимо – добър актьор, прекрасна музика и трогателна (но банална) лична история, каквато сме гледали до втръсване. За наше щастие, членовете HFPA (Hollywood Foreign Press Asossiation) се вразумиха и за първи път в кариерата на Глен Клоуз я наградиха за ролята й в пълнометражен филм. Досега тя е печелила „Златен глобус“ само за сериали. Предвид сложността на персонажа, който тя играе във филма, не можем да не бъдем щастливи от това признание, макар и закъсняло. Стискаме палци за „Оскар“!

636657936998997434-8

„Бохемска рапсодия“ е най-добрият драматичен филм на годината

Публиката обожава този филм. Критиците не толкова. И въпреки това той отнесе най-голямата награда на вечерта. Вече сме ви споделяли нашето мнение за лентата на Браян Сингър, довършена от режисьора Декстър Флечър. И въпреки нейните слабости, и фактът, че част от наградата е по-скоро почит към великия Фреди Меркюри, „Бохемска рапсодия“ е далеч по-предпочитан вариант отколкото повечето филми от категорията. Не искаме да си представяме „Черната пантера“ или поредният филм за расовото неравенство („If Beale Street Could Talk“) да вземат приза.

bohemian rhapsody, бохемска рапсодия, рами малек, фреди меркюри

Рами Малек е най-добър актьор в драматичен филм

Толкова е просто. Рами Малек оправда очакванията на феновете и спечели „Глобус“ за ролята си на Фреди Меркюри в „Бохемска рапсодия“. Това е най-голямата ни радост, заедно с Глен Клоуз. Определено това е мъжката роля на годината. И е много вероятно същото да се случи и на 24 февруари, когато ще се раздават „Оскарите“.

olivia-colman-the-favourite-top-10-movie-performance-best-of-culture-2018

Оливия Колман във „Фаворитката“

След като обра наградите за главна женска роля по повечето фестивали в Европа и САЩ, Оливия Колман взе и „Златния глобус“ за най-добра женска роля в мюзикъл или комедия. И завърши доволството ни по отношение на актьорските категории заедно с Крисчън Бейл във „Vice“, където той влиза в ролята на Дик Чейни.

ROMA

Алфонсо Куарон

Подобно на Колман, беше очаквано „Рома“ на Алфонсо Куарон да вземе поне една от големите награди. Стана дори още по-добре – той взе две – за най-добра режисура и за най-добър чуждоезичен филм. Алфонсо Куарон успя да победи Брадли Купър в режисьорската категория, което доказва, че колкото и добър и ефектен да е „Роди се звезда“, „Златните глобуси“, поне в този случай, предпочете изкуството в чистия му и некомерсиален вид. Разбира се, че това ни прави радостни.

sharp-objects-image-2

Патриша Кларксън в „Отворени рани“

В сериалите нещата стоят по-различно и имаме далеч по-малко поводи за радост. Затова няма как да не отличим Патриша Кларксън в „Отворени рани“, която влезе в ролята на Адора Крелин в оригиналната продукция на HBO. Харесваме сериала, харесваме Ейми Адамс, харесваме младата и талантлива Елайза Сканлън и разбира се Патриша.

Разочарования

Отворени рани след „Отворени рани“

Говорейки за „Отворени рани“… Един от най-добрите сериали на 2018 г. успя да вземе само една награда и тя беше за поддържаща женска роля в лимитиран сериал. Никаква Ейми Адамс (наградата за най-добра женска роля в лимитиран сериал отиде при Патриша Аркет за „Escape at Dannemora“), никаква награда за най-добър лимитиран сериал (в категорията победи „Убийството на Джани Версаче“). Не разбираме с какво „Убийството на Джани Версаче“, който се отличаваше най-вече с ефектни кадри, скъп декор, тук-там някое красиво мъжко тяло и добра актьорска игра (предимно при Пенелопе Крус и Дарън Крис), е по-добър от смразяващия „Отворени рани“, който си има абсолютно всичко – стабилна история, благодарение на едноименния роман на Джилиан Флин, режисьор в лицето на Жан-Марк Вале, актьорски състав със силата на цяла артилерия… няма да изброяваме докрай, защото вече казахме – „Отворени рани“ си има всичко.

убийството на джани версаче, сериал, раян мърфи, донатела версаче, дарън крис, дизайнер, мода, дарън крис

„Убийството на Джани Версаче“…?

Като цяло триумфът на сериала на Раян Мърфи в категориите за лимитирани сериали остава загадка. Освен че взе голямата награда за най-добър сериал сред лимитираните, Дарън Крис в ролята на Андрю Кънанан отнесе приза за най-добър актьор в лимитиран сериал. Да, Дарън е най-доброто нещо в този сериал. Но в никакъв случай, поне според нас, по-добър от Бенедикт Къмбърбач в „Патрик Мелроуз“. Нито като изпълнение, нито като амплитуда. Патрик Мелроуз е ужасен персонаж, а Къмбърбач го износи на гърба си до последната секунда.

Мери Попинз не се завърна…

…поне не при наградите. Макар да беше номиниран в няколко категории, „Мери Попинз се завръща“ не спечели нито една статуетка. При Емили Блънт беше донякъде ясно, че няма да бъде предпочетена пред Оливия Колман, нито Лин-Манюел Миранда пред Крисчън Бейл, но в категорията за най-добър саундтрак мюзикълът определено заслужаваше глобус. Заради песните, заради цялостната работа на Марк Шайман да създаде едно от най-добрите продължения на мюзикъли в киното. Но, уви…

мери попинз се завръща, mary poppins returns

„Pose“ остана без награди

Беше ясно, че този сериал няма да вземе голямата награда за най-добър драматичен сериал. Не е достатъчно мащабен, нито се превърна в мейнстрийм явление. Но Били Портър и неговият Pray-Tell – пазителят на всички тайни (включително и на своята собствена) на драг баловете в Ню Йорк, определено заслужаваха този глобус. Възлагаме надеждите си на втория сезон, който ще излезе през тази година и се надяваме догодина пейзажът да изглежда по-различно.

180605-pose-billy-porter

Какво предстои сега?

Наградите „Златен глобус“ минаха. Предстоят следващите рундове, които ще ни насочват към финала – наградите „Оскар“ на 24 февруари. На 13 януари ще бъдат връчени наградите „Изборът на критиците“ (Critic’s Choice Awards). На 27 януари – Наградите на „Гилдията на актьорите“ (Screen Actors Guild Awards, SAG), на 10 февруари – наградите БАФТА и ден преди „Оскарите„, на 23 февруари – наградите „Независим дух„.

 
 
Коментарите са изключени за „Златен глобус“ 2019: радостите и разочарованията