Може ли киното отново да е колективно преживяване чрез сцената

| от chronicle.bg, по БТА |

Може ли киното отново да бъде колективно преживяване благодарение на сцената – отговор на този въпрос търсят в спектакъла си „Кино на живо“ двама режисьори – аниматорът Брент Грийн и Сам Грийн, номиниран за „Оскар“ за най-добър документален филм с „The Weather Underground“ през 2004 година.

Представлението – със субтитри на български, е в програмата на Международния театрален фестивал „Варненско лято“, а столичната публика ще го види тази вечер в рамките на „Световен театър в София“ – от 20.00 ч. в Столичния куклен театър, съобщават организаторите.

Спектакълът е с участието на режисьорите и с музика на живо в изпълнение на Брендан Канти, Джеймс Канти, Ребека Фун, Кейт Райън.

„Работата на Сам и Брент ви връща общностното преживяване на киното. То винаги се е стремяло към заедност. Те отново го правят живо събитие като нямо кино с оркестър“, отбелязва писателката Ребека Солнит.

Единият прави късометражни филми, а другият снима документално кино. И въпреки че фамилното им име е едно и също, те не са роднини. Брент Грийн и Сам Грийн размиват границите на киното, като съчетават представянето на своите филми с музика на живо и разказване на истории. Докато оркестър създава звуковата среда, на екрана анимационни кадри от Брент трептят в стила на южняшката готика. Сам показва завладяващи документални истории за мечтатели и реализатори – кои са дълголетниците на Америка, какво е записвал тайно великият Луис Армстронг и т. н. В „Кино на живо“ образи, идеи, музика и думи се преплитат всеки път по уникален начин.

Режисьорите са представяли свои произведения в престижни пространства като Музея за модерно изкуство MoMA в САЩ, както и на най-големите филмови фестивали.

Сам Грийн живее и работи в Ню Йорк. Най-новият му документален филм „Любовната песен на Р. Букминстър Фулър“ е за легендарната инди рок група „Yo La Tengo“ и сега се представя в различни държави. Грийн завършва журналистика в Калифорнийския университет – Бъркли, където учи и документално кино при режисьора Марлон Ригс.

Брент Грийн е самоук визуален артист и филмов автор. Неговите филми са показвани, често с музикален акомпанимент на живо, в различни пространства като MoMa, Walker Art Center, The Kitchen, по покриви, складове и галерии по цял свят, както и на фестивала „Сънданс“. Той представя своите скулптурни работи и мащабни инсталации в съчетание с анимационни филми, включително и в самостоятелни изложби. Негови творби са в колекции на престижни музеи като Hammer Museum, MoMA, Музея за американско фолклорно изкуство.

 
 
Коментарите са изключени за Може ли киното отново да е колективно преживяване чрез сцената