shareit

И номинираните за наградите БАФТА 2018 са…

| от chronicle.bg |

Сезонът на кинонаградите е в разгара си и след раздаването на „Златните глобуси“ идва ред на другото голямо събитие – Филмовите награди на британската академия – БАФТА.  Вече е ясен  пълният списък с номинираните. Очаквано, фаворитите и тук  са „Формата на  водата“ (филмът води в списъка с 12 номинации), „Три билборда извън града“ (девет номинации), „Донкерк“ (осем номинации), Darkest Hour (също осем номинации) и пренебрегнатият на „Златните глобуси“ – „Аз, Тоня“ (с пет номинации). Изненада е присъствието на  Blade Runner 2049 с осем  номинации,  сред които за най-добър режисьор (Дени Вилньов).

Нашият фаворит, „Призови ме с твоето име“ влиза в списъка с четири(+ една) номинации, една от които за Тимъти Шаламе за най-добър актьор (нашето момче е номиниран и за награда за изгряваща звезда, гласувана от публиката). Другите са за най-добър филм,  най-добър режисьор и за най-добър адаптиран  сценарии. Доволни сме,  въпреки че наградите пренебрегнаха Арми Хамър в поддържащата категория и Суфян Стивънс за прекрасната  музика за филма.

Спираме с анализа и преминаваме към списъка с номинираните:

Най-добър филм

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Най-добър британски филм

Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Най-добър режисьор

Blade Runner 2049 – Denis Villeneuve
Call Me By Your Name – Luca Guadagnino
Dunkirk – Christopher Nolan
The Shape Of Water – Guillermo Del Toro
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Най-добра актриса

Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape Of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird

Най-добър актьор

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

Най-добра актриса в поддържаща роля

Allison Janney – I, Tonya
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – The Shape Of Water

Най-добър актьор в поддържаща роля

Christopher Plummer – All The Money In The World
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Изгряваща звезда (победителят се избира от публиката)

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothee Chalamet

Награда за дебют за британски сценарист, режисьор или продуцент

The Ghoul
I am Not A Witch
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

Най-добър чуждоезичен филм

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Най-добър документален филм

City Of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Най-добър пълнометражен анимационен филм

Coco
Loving Vincent
My Life As A Courgette

Най-добър оригинален сценарии

Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Най-добър адаптиран сценарии

Call Me By Your Name
The Death Of Stalin
Film Stars Don’t Die In Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Най-добра музика

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour – Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape Of Water – Alexandre Desplat

Най-добра кинематография

Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
The Shape of Water – Dan Laustsen
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis

Най-добър монтаж

Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Най-добър декор

Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Най-добри костюми

Beauty And The Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
I, Tonya – Jennifer Johnson
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape Of Water – Luis Sequeira

Най-добър грим и прически

Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
Darkest Hour – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul – Daniel Phillips
Wonder – Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten

Най-добър звук

Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
The Shape Of Water – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Най-добри специални ефекти

Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: The Last Jedi – Nominees TBC
War For The Planet Of The Apes – Nominees TBC

Най-добър британски късометражен анимационен филм

Have Heart
Mamoon
Poles Apart

Най-добър британски късометражен филм

Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

 
 
Коментарите са изключени