Най-голямата загуба на Римската империя: Битка в Тевтобургската гора

Рим е в състояние на шок. Годината е 9 г. сл. н. е. и току-що пристига новината, че три легиона с военни ветерани под ръководството на Квинтилий Вар, която е повече от 1/10 от цялата императорска армия, са унищожени от съюз на германски племена.

Поражението е толкова неочаквано и толкова всеобхватно, че цялата империя изглежда в опасност. Според римския историк Светоний, император Август e толкова разтърсен от новината, че стои, блъскайки главата си в стените на двореца, крещейки: „Квинтилий Вар, върни ми легионите!“

Години по-рано, когато 1 век пр. н. е. наближава своя край, Август решава, че Германия трябва да бъде поставена под римски контрол. Той може би се надява да създаде буфер, като разшири римското управление от Рейн до Елба.

Поредица от кампании, първо под управлението на Друз, а след това и на неговия брат, бъдещият император Тиберий, поразяват германските племена на изток от Рейн и разширяват римското влияние в голяма част от Магна Германия, както римляните наричат региона. Следващата стъпка е да се „романизират“ тези земи и Август има точния човека за работата: Квинтилий Вар, съпругът на неговата пра-племенница.

Varus - Antiquitates Germanicæ - Tacitus & Hooft

Квинтилий Вар приема германските лидери

Вар е губернатор на Африка, а след това и на Сирия, където си спечелва репутацията на успешен администратор и способен дипломат. През 7 г. сл. н. е. той е назначен за губернатор на новата германска провинция и командва XVII, XVIII и XIX пехотни легиони, заедно с кавалерия и помощни части.

На пръв поглед ситуацията изглежда добре. Има процъфтяваща трансгранична търговия, като германските племена доставят храна, желязо, добитък и роби в замяна на римско злато, сребро и луксозни стоки. Някои от племената вече са обещали да бъдат верни на Рим, голям брой германски воини са се присъединили към римската армия като помощници, а много млади германски аристократи служат с римляните, за да натрупат военен опит.

Hermannsdenkmal statue

Арминий

Кой беше Арминий и кои бяха херуските?
Един такъв младеж е 25-годишният принц на херуските, германско племе от долината Везер, близо до съвременния град Минден. Не знаем племенното му име, но той е известен на римляните като Арминий.

Като дете е изпратен като заложник в Рим, за да осигури доброто поведение на племето след поражението му от Друз през 8 г. пр. н. е. и през това време той получава същото образование като всеки млад римски аристократ. Когато навършва пълнолетие, го правят рицар и му назначават офицер от помощна кавалерия. И все пак не всичко е така, както изглежда. Под очевидното съгласие на германците се крие тлеещо недоволство към римляните – негодувание, което Арминий изпитва толкова горчиво, колкото всеки друг. От момента, в който Вар пристига, Арминий започва да планира въстание срещу римската власт.

Той добре знае, че леко въоръжените му воини няма да имат шанс срещу бронираните легиони на Вар. Трябва да намери някъде с терен, който едновременно да отговаря на стила му на битка и да пречи на римляните да образуват солидната линия, която им е донесла толкова много пъти победа.

Планът, който измисля, е прост и гениален. Той докладва за бунт на територия, с която римляните не са запознати, убеждава ги, че могат и трябва да се справят с бунта, и след това ги въвежда във внимателно подготвен капан.

През 9 г. сл. н. е., когато Вар и неговите 15 000 души се подготвят да отидат на запад от летния си лагер на река Везер към постоянните си бази близо до Рейн през зимата, Арминий предприема своя ход. Той урежда някои от своите съюзници, вероятно воини от племената Бруктери или Ангривари, да атакуват римските бази и работни групи, разположени на територията на херуските. Когато новините за набезите достигат Вар, Арминий съветва римския лидер, че ще бъде достатъчно лесно за него и мъжете му да направят кратко отклонение, за да накажат непокорните племена, преди да продължи походът си към Рейн.

Друг германски вожд, Сегест, многократно предупреждава Вар да не вярва на Арминий, но Вар не забелязва нищо нередно – и така римските легиони предприемат отклонението, което скоро ще доведе до тяхното унищожение. Арминий е изпратен напред с помощната си конница; Вар си мисли, че ще събере племена, с които да помогне за потушаването на бунта.

Otto Albert Koch Varusschlacht 1909

Защо римляните загубиха в Тевтобург?
Докато основната сила на Вар следва пътеките, които се провират през гори, полета и блата, дългата опашка от легионери, помощници и каруци за багаж зад тях стана опасно тънка. За да влоши нещата, времето е ужасяващо.

През III век историкът Касий Дио описва тежкото положение на хората на Вар: „беше им трудно да минават през дърветата, да строят пътища и да преодоляват пътя си… междувременно се появи и силен дъжд и вятър, които ги разделиха още повече, докато земята, която стана хлъзгава, направи ходенето много коварно за тях, а върховете на дърветата се чупеха и падаха, причинявайки много объркване.“

В този момент племената започват първата от поредица атаки срещу слабите места в колоната, след което се оттеглят обратно в безопасността на гората веднага щом римляните покажат някакъв знак на ефективна съпротива.

Бавно, но сигурно, подгизналата римска армия е изтощена. Най-близката римска база е в Хълтерн, на около 100 километра на югозапад, така че Вар продължава напред. На третия ден той и неговите изтощени легиони достигат до Калкресер-Неведер Сенке, тесен коридор от стръмен хълм на юг и блато на север. Проходът е дълъг около 6 километра, но широк по-малко от 180 метра – идеалното място за засада и Арминий го знае.

Има археологически доказателства, че германците построяват серия от ниски стени от трева и пясъчни укрепления по дъното на хълма. Те не само ги държат скрити, но и стесняват пътя, пречейки на римляните да се формират правилно в битка. Когато очуканата римска колона попада в прохода, тя се озовава в капан на смъртоносно тясно място, от което няма спасение. Археологическите находки също предполагат, че някои от римляните са се опитали да щурмуват укрепленията, но без резултат.

Осъзнавайки, че няма изход, и знаейки, че ако падне в ръцете на германците, краят му ще бъде дълъг и неприятен, Вар решава да се самоубие, падайки върху меча си по традиционния римски маниер. Нападнати от всички страни от триумфиращите германски воини, останалите войници от легионите са избити.

 
 
Коментарите са изключени за Най-голямата загуба на Римската империя: Битка в Тевтобургската гора

Повече информация Виж всички