Какво е да си прислуга през 19 век

| от |

За изследователите е относително лесно да се изгради график на ежедневната работа на прислугата през 19 век. Документи като дневници, са особено полезни, тъй като те ни дават рамка, върху която да надграждаме, дори ако не винаги са надеждни и детайлни. Трудно е обаче да се определи кой в кое домакинство е работил преди 1837 г., когато в Обединеното кралство е въведена гражданска регистрация на ражданията, браковете и смъртните случаи, и особено преди 1841 г., когато е проведено първото всеобхватно национално преброяване. Фотографските изображения, разбира се, почти няма. Информацията, събрана от изследователите, обикновено се изчерпва с дневници много рядко и от време на време наръчник с инструкции за слугите, който представя безценни насоки за ефективното управление на домакинството.

Използвайки тези източници, е възможно да се реконструира един примерен график. Нека го разгледаме:

Constant Puyo- Montmartre 1906

6:00 – 7:00

Ранен старт за всички. В 6 часа сутринта кухнята се отваря, почиства и се запалват огньовете, пълнят се кофи с въглища и се приготвя огнището и тигана. Почиства се още личната стая на готвача, килера и долапите и се измиват скриновете, масите и дъските за рязане. Поне два пъти седмично пода се търка с пясък.

В 6.30 лакеят отваря капаците на прозорците в основните стаи и занася въглища в дневните на къщата. Той четка своите и дрехите на господаря си, ако е необходимо, и почиства ботушите и ножове, както и килера на иконома. След това почиства лампи в къщата и ги пълни. Н накрая се преоблича в чиста престилка и подрежда семейната маса за закуска.

8:00 – 9:00

В 8 часа готвачът влиза в кухнята за проверка на чистотата на ръцете, косата и униформите на кухненския персонал. Той също така проверява огъня и приборите.

Междувременно кухненската прислужница изпраща закуска в залата на прислугата и на стюарда, където целият старши персонал, включително готвачът, се хранят. Останалият кухненски персонал се храни в кухнята, след което се мия чиниите от закуската.

След закуска лакеят чука и влиза в стаята на всеки един в къщата, отваря завесите и събира дрехи от предната вечер.

Младшата домашна помощница измива ръцете си и се преоблича от тежката сива работна престилка с чисто бяла.

9:00 – 11:00

Кухненската прислужница готви и изпраща закуските на господарите си, докато някои от слугите измива всички тигани, съдове и порцелан – но не и чашите и среброто, които се мият само от лакеите.

Междувременно готвачът проверява продуктите от градината на фермата, разговаря с градинаря и месаря ​​и претегля и проверява месото за деня. Той също така се консултира с икономката за провизии и планира менютата, обикновено с ден напред, като работи от стаята си. Записва менютата на текущия ден на лист за персонала.

След като слугата измие съдовете, помага на прислужницата в кухнята да измие и нареже зеленчуци, да оскубе дивеча и да започне да прави блюда и супи.

11:00 – 13:00

Главният готвач занася менютата горе, за да се консултира с дамата на къщата, докато целият персонал на кухнята обядва в 11:00 часа, който обяд се състои само от питие. Кухненската прислужница приготвя вечерята и ястията на прислугата, докато готвачът приготвя семейния обяд и всякакви желета, кремове, сладкиши за вечерята на семейството. Слугата отново мие съдове.

През това време лакеят има две обичайни задължения: или стои във входното антре и отговаря на входната врата, или присъства в семейната трапезария.

Домашна помощничка, освен ежедневното си почистване, премества мебелите, ако е необходимо, четка завеси, праши рамки за картини (с вата), изтрива фините мебели и дървени подове.

13:00 – 15:00

Главният готвач изпраща семейния обяд, докато кухненската прислужница изпраща вечеря в стаята на прислугата. Слугата пак мие.

През това време лакеят може да изпълнява различни поръчки на господаря, да придружава семейството или да плаща малки сметки. Ако не е нужен, лакеят може да има време за почивка. Персоналът отдолу вечеря в този времеви прозорец, преди натоварения следобед.

Целият кухненски персонал има няколко минути почивка в кухнята, след което готвачът започва да подготвя и приготвя семейната вечеря, подпомаган от кухненската прислужница. Слугата отново мие съдовете

16:00 – 17:00 

След семейния чай, лакеят събира подносите и връща порцеланa. Целият персонал пие чай в 17:00, който се приготвя и сервира от камериерката.

След чая си лакеят запалва лампите, затваря капаци на прозорците и дърпа завеси в дневните. Той помага на иконома при подреждането на семейната маса за вечеря: в съответствие с традицията, първият лакей носи среброто, вторият порцеланът, а икономът ги подрежда. Ако се очакват гости, единият лакей стои на вратата.

19:00 – 21:00

Целият кухненски персонал е необходим, за да помогне за сервирането на семейната вечеря. Мият се съдове (отново), а след това слугинята на кухнята и чистачът почистват кухнята и прибират мръсните покривки.

В 8:00 часа лакеят сигнализира с гонг или звънец за вечеря 15 минути преди да бъде сервирана и още веднъж при самото сервиране на храната. Той носи вечерята от кухнята и чака на масата. След това връща чиниите в кухнята, избърсва масата и загася лампите. След това помага в сервирането на чай и кафе в салона или трапезарията, преди да измие среброто и чашите, използвани на вечеря.

Когато се чуе сигнала за семейната вечеря, младшата домашна прислужница изчаква няколко минути, след което влиза в стаите на приземния етаж и подрежда както преди. По време на семейна вечеря тя отива в празните вече спални горе и оправя леглата, проверява огньовете, сменя водата в легена в стаята и изпразва нощните гърнета.

9:00

Кухненската прислужница приготвя и сервира вечерята на прислугата, след което кухненският персонал вечеря. Лакеят присъства в залата, докато гостите не напускат къщата.

10:00

Идва краят на дългия ден. Лакеят сервира последните ястия на семейството, ако има такива, и подава свещници за спалня на всеки член на семейството, който желае да си ляга. Той помага на иконома да затвори къщата и да заключи вратите, докато слугинята на кухнята проверява дали огньовете са загасени и затваря кухнята. Младата домашна прислужница занася бутилки с топла вода на семейството и спалните за гости и накрая си ляга.

 
 
Коментарите са изключени за Какво е да си прислуга през 19 век

Повече информация Виж всички