Защо не продължаваме да растем цял живот

| от |

Докато се произвежда хормон на растежа, ще продължават да растат и костите ни и съответно човек ще става все по-висок. Това се проявява особено по време на пубертета, когато хипофизата изпомпва ХР с бясна скорост. Но с настъпването на пубертета идва и повратната точка. Докато напредваме през този дългогодишен процес обаче, ние не изглеждаме като гигантски деца (макар и много от нас да продължават да се държат така). Не, ние също узряваме физически. Това е „пълен ефект на растежа“. Други хормони на хипофизата, хормони на щитовидната жлеза, хормони на панкреаса и т.н. действат съвместно, за да ни направят не само по-високи, но и физически зрели.

Тук се започва с биологичните компромиси. Нивата на половите хормони също започват да се увеличават, тъй като сме в пубертета. Два от тях, естрогенът и тестостеронът, причиняват окостеняване и сливане на растежните плочи в костите ни. Естрогенът има силен ефект върху сливането на растежните плочи, в резултат на което жените обикновено са по-ниски от мъжете. Когато растежните плочи се слеят, израстването спира. Това обикновено се случва до късните тийнейджърски години, но може да продължи и до средата на 20-те години в зависимост от човека.

По пътя обаче могат да възникнат проблеми с въпросните растежни плочи. Количеството хормон на растежа играе ключова роля в растежа на дългите кости и при нормални обстоятелства количеството произведен ХР остава в нормални граници през цялата ни младост и намалява, когато достигнем зряла възраст. Но можем да произведем твърде много от него преди растежните плочи да се слеят. Тялото може да расте буквално твърде бързо в сравнение със скоростта на узряването ни. Това се нарича гигантизъм. Ако пък се произвежда твърде малко ХР, човекът остава нисък, което може да доведе до състояние, известно като нанизъм.

Твърде много ХР може да се получи след сливането на плочите за растеж. В тази ситуация други хрущяли в тялото ще реагират на излишния хормон и ще израснат необичайно. Това води до изкривени черти на лицето с по-дълги ръце и крака и е известно като акромегалия. Младите спортисти, използващи анаболни стероиди за увеличаване на мускулите и увеличаване на силата си, могат да предизвикат преждевременно сливане на растежните плочи и да прекратят трайно растежа. Ако младежите си счупят края на някоя от дългите кости в тялото си (бедра, предмишници…), те могат да увредят растежната плоча. В тези случаи костта трябва да се поставя с особено внимание, за да се избегнат проблеми с бъдещия растеж на костите. Ако увреждането е голямо и костта не е поставена перфектно, тази ръка или крак може да се окаже по-къса от другата.

Някои родители, загрижени за липсата на растеж на детето си, често искат лекар да му предпише растежен хормон. И под лекарско наблюдение хормонът наистина може да бъде ефективен за детето. Но докато допълнително увеличава височината, приемът на хормона рядко е панацея и страничните ефекти могат да смекчат ползите от него. Без другите хормони, участващи в пълния растежен ефект, присъстващи в пропорционално по-големи количества, или дори ако те действително присъстват в пропорционално по-големи количества, зреенето на други тъкани и органи може да бъде повлияно негативно.

Тези усложнения могат да започнат лавина от други здравословни и психологически проблеми за детето.

Въпреки че случаите са редки, дефицитът на хормона на растежа при възрастни е възможен и лекар може да го предпише. През последните години се говори, че хормонът има и антиейджин ефекти. Много възрастни мъже го приемат с надеждата да добавят години към живота си и мускули към телата си. ХР е вещество, което се контролира от властите, но може да се получи на черния пазар и така много хора стават жертва на страничните му ефекти – синдром на карпалния тунел, задържане на течности, болки в ставите и уголемяване на гърдите.

Хормоналната терапия настрана, генетиката играе огромна роля за определяне на височината. Някой може да си помисли, че има един ген на една хромозома, който определя дали ще сме 1,50 м. или 2,10 м. Това не е така. Научната литература показва, че има десетки гени, които играят роля за това колко високи ще сме, и близо 700 вариации в тези гени. Кой от тези гени и какви вариации ще получи даден индивид от родителите си, ще има ефект върху височината. Това води до характерната камбанна крива за средна височина в човешката популация, като повечето хора на Земята са високи между около 165 и 180 сантиметра.

 
 
Коментарите са изключени за Защо не продължаваме да растем цял живот

Повече информация Виж всички