Връзката между тестостерона и оплешивяването

| от |

Тестостеронът е стероиден хормон от група, наречена андроген. Андрогенът влияе на много характеристики в тела на като развитието на мъжките полови органи, задълбочаването на гласа по време на пубертета, мускулната и костната сила и растежа на косата. Интересното е, че същият андроген, като тестостерон, може да увеличи растежа на космите в една област на телата ни и да го намали в друга. Смята се, че тези този процес зависи от гените ни. Преди да разберем защо обаче, е важно да разберем как се произвежда тестостеронът и как расте косата.

Тестостеронът се произвежда от специализирани клетки (клетки на Лейдиг) в тестисите и в яйчниците. Те правят това по сигнали от предната част на хипофизната жлеза. Хипофизата усеща необходимостта от повече тестостерон и сигнализира на клетките на Лейдиг с хормон, известен като „лутеинизиращ хормон“. Холестеролът (да, веществото, което мнозина ни карат да намалим, всъщност е доста необходимо на тялото ни) се използва за производството на стероидни хормони, известни като прогестерон и прогенолон, след което те се трансформират в тестостерон. Лутеинизиращият хормон, идващ от хипофизата, увеличава скоростта, с която това се случва.

След като тестостеронът се направи, той започва да циркулира в тялото, търсейки рецепторни места, за които да се прикрепи. Известни като „андрогенни рецептори“ (в случая с косата), те се намират в зоната на космения фоликул, наречена дермална папила. Веднъж там, тестостеронът (андрогенът) се свързва с андрогенните рецептори и инициира всяка генна експресия. Това или ще помогне на фоликула, или ще го нарани, в зависимост от експресирания ген.

Косата, подобно на клетките в телата ни, има цикъл на растеж. Този растеж има три фази: анаген – активният стадий на растеж (80-85% от косата е в тази фаза); катаген – тази фаза е известна още като преходна фаза, когато косата вече спира да расте; и телоген – тази фаза е, когато растежът на косата е напълно спрял и влакната изпадат (10-15% от косата ни е в тази фаза във всеки даден момент). След като косата ни премине през телогенната фаза, анагенната започва отново и хоп! – още коса! И този цикъл се повтаря през целия ни живот.

Тестостеронът регулира растежа на косата, като влияе върху фоликула и как той може да произведе различните видове косми, като тези на лицето, скалпа и други места. Тези фоликулни промени засягат и фазите на растеж на окосмението. Резултатът е промени в растежа на косата или липсата на такива, които настъпват с времето, тъй като цикълът на растежа й може да отнеме цели 7 години. Това, което притеснява изследователите от десетилетия, е как хормон като андроген може да доведе до инхибиране на растежа на косата в едната част на тялото, като същевременно му помага в друга. Изглежда, че този парадокс е свързан с гените.

Има два вида космени фоликули в нашите тела, велусни и терминални. Велусните космени фоликули създават фини, почти безцветни косъмчета, като тези на кърмачетата. Обикновено са мънички и не са много дълбоко в кожата. Терминалните космени фоликули се създават от андрогена от велусните. Те са по-дълбоки и по-дълги и също така образуват по-гъста, по-дълга и вече пигментирана коса. За да се промени от велусен към терминален или от терминален към велусен, фоликулът трябва да премине през цикъла на растеж на косата, за да се регенерира като един или друг тип.

Обикновено по време на пубертета телата ни започват да произвеждат повече андроген. След това този циркулиращ андроген превръща младите ни велусни фоликули в по-терминални. Момчетата стават мъже! С течение на времето някои терминални космени фоликули (като тези, които се намират на скалпа ни) могат да започнат да се връщат обратно във велусната си форма. Това също е медиирано от тестостерон. Резултатът е бавно умиращите космени фоликули, които никога не порастват отново.

Това, което изследователите откриват е, че отделните космени фоликули имат различна експресия на гени в самия фоликул и всека генна експресия реагира различно на андроген. Някои гени инхибират здравето на фоликулите, а някои увеличават здравето на фоликулите. Тъй като всеки фоликул е сам за себе си, всяка генна експресия също е независима. Ето защо трансплантациите на коса вършат работа. Фоликулите на главата ви може да умират, но тези в други области на тялото ви не, така че лекарите могат просто да ги преместят. Трансплантираният космен фоликул няма да умре, защото гените, свързани с него конкретно, не се влияят отрицателно от андрогена, независимо в коя област на тялото се намират. Процесът, който позволява да се експресира определен ген в определен фоликул обаче, все още не е напълно ясен.

 
 
Коментарите са изключени за Връзката между тестостерона и оплешивяването

Повече информация Виж всички