Уиски пожарът в Дъблин – когато реки от запален алкохол се лееха из столицата на Ирландия

| от |

Пожарът на уиски в Дъблин от 1875 г. е една от най-разрушителните трагедии в историята на града – в нея (някак толкова ярко илюстративно за Ирландия) литри горящ алкохол се излива по улиците на Либертис, централната област на столицата, създавайки истински огнен ад. Дъблинската пожарна бригада е безпомощна, тъй като водата само ще разпространи огъня по-бързо и така пожарникарите използват на пясък и оборски тор, за да се опитат да спрат реките от горяща алкохол да се разпространят по-дълбоко в града.

Верни на стереотипа, някои от по-коравите мъже на града дори се опитват да изпият безплатното питие направо от канавките. В крайна сметка жертвите варират между 4 и 13, а огромните материални щети създават доста тревожен адски пейзаж в столицата на Ирландия.

Ирландците са известни с много неща: литературните си творби и борбата за независимост от британското колониално управление са само няколко. Забележителният малък остров е дом на невероятни фигури от Джордж Бърнард Шоу и Уилям Бътлър Йейтс до Боби Сандс, Шинейд О’Конър и Майкъл Колинс.

За съжаление,, естното население също така се радва на репутация на страхотни, страстни пиячи, която едва наскоро започва да затихва. Според The Irish Examiner, проучване от 2018 г. установява, че 74% от гражданите вярват, че прекомерното пиене е „само част от ирландската култура“.

В изследването участват 1000 възрастни и резултатите са, че 73% от хората, които пият опасно много, са мъже, като почти половината от тях са на възраст под 34 години. Тези дълбоко вглъбени навици обаче бавно се променят към по-добро. Според The Guardian консумацията на алкохол е спаднала с 1/4 от 2005 до 2019 г. – от 14,2 литра чист алкохол на човек на 10,9 литра. Проучване от 2016 г. показа рязък спад и в пиенето сред непълнолетни.

През 19 век, разбира се, физическото здраве не е било чак толкова приоритетно, колкото добре прекараното време и напиването. Уиски пожарът в Дъблин през 1875 г. със сигурност е доказателство за това, тъй като многобройните зрители загърбват безопасността на сградите и населението и вместо да помагат за потушаването на горящото уиски, те взимат от него в обувките си и пият.

Според Atlas Obscura остава до голяма степен неясно как са се запалили 1800 бъчви с уиски и малц на стойност 2000 британски лири – равни на около 232 000 британски лири днес. Това, което знаем, е, че алкохолът веднага потича по улиците изцяло горящ, паникьосвайки животни и граждани. Уилям Смит, една от жертвите на инцидента на 18 юни 1875 г., е само на 21 години, когато почива. Според The Irish Times неомъженият работник и неговият приятел Джон Макгрейн са се срещнали на улица Боу около 22:00 часа. когато чуват за ужасяващия огън, обгърнал Либертис.

Естествено, любопитните млади приятели решават, че си заслужава да идат да видят.

По-рано същия ден всички 5000 варела уиски и други спиртни напитки в Малцовата къща на Малоун са проверени и отчетени. В 20:00 ч. обаче се чува алармата. Огънят бързо се разпространява и взривява отворени дървени бъчви с алкохол, което впоследствие води до горяща река по улиците.

Когато Смит и Макгрейн пристигат, потокът е широк 1 метър и дълбок половин – и е над 400 метра надолу от едната страна на улица Мил. Тъй като добитъкът е обичайно явление в града по това време, звукът на пищящи, ужасени прасета, които бягат, прави гледката още по-обезпокоителна. Междувременно претоварената пожарна в Дъблин използва стени от конска тор, за да спре ужаса.

Както The Irish Times съобщава на 21 юни 1875 г., „купи, паници и всякакви други съдове“ са били силно търсени, за да се изгребе целия алкохол. Вестникът също така съобщава, че „някои хора са видяни да свалят ботушите си и да ги използват като чаши за пиене“.

„Тълпи от хора се събраха и свалиха шапките и ботушите си, за да загребат от уискито, което течеше на потоци по улиците… Двама вносители на царевица, на име Хийли и Нълти, са открити в дере край улица Корк, лежащи безчувствено, със свалени ботуши, които очевидно са използвали за пиене на разлятия алкохол. В болницата има много други хора, които страдат от същата участ.“

Общо осем коматозни дъблинци са изтеглени в болница „Мийт“, 12 са изпратени в болница „Джервис Стрийт“, трима – в болница „Стивънс“, а един – в „Мърсър“.

Нито една от 13-те смъртни случая през нощта не е в резултат на пламъците или вдишването на дим – клетниците загиват от алкохолно отравяне.

 
 
Коментарите са изключени за Уиски пожарът в Дъблин – когато реки от запален алкохол се лееха из столицата на Ирландия

Повече информация Виж всички