Как да се предпазим от замърсяването на въздуха от горските пожари

| от |

Преценете опасността от излагане на дим 

Димът от горски пожар се състои от различни газове и частици с различен химичен състав. Въпреки че много от тези компоненти могат да бъдат токсични, най-вредните са малки частици, наречени PM2.5. Те са с диаметър 2,5 микрометра или около 1/30 от ширината на човешки косъм.

Поради малкия си размер, тези частици могат да се вдишат дълбоко в белите дробове и понякога да си пробият път в кръвта. Там те могат да причинят вреда на жизненоважните органи на тялото, причинявайки сърдечно-съдови, дихателни и дори неврологични проблеми; проучванията свързват излагането на PM2.5 частици с астма, инсулт, екзема, някои видове рак и други.

Такива частици възникват при замърсяване на въздуха от трафика, промишлеността и селското стопанство, както вече знаем. Но тези, открити в дим от горски пожар, изглеждат много по-вредни за тялото. Проучване, публикувано през март в Nature Communications, установява, че PM2.5 от дим от пожар може да доведе до увеличение с 10% на приема в болниците за респираторни проблеми, в сравнение с PM2.5 от други източници.

Когато във въздуха се натрупат високи нива на PM2.5, понякога може да се види сивкава мъгла. Друг път праховите частици остават до голяма степен невидими. Ето защо проверката на качеството на въздуха във вашия район е толкова важна. Това може да стане чрез редица сайтове.

3M N95 Particulate Respirator

N95

Правилните маски

Когато качеството на въздуха е особено лошо, Марина Ванс, инженер от Университета на Колорадо Боулдър, казва, че е най-добре въобще да не се излиза навън. Когато е необходимо човек да е на открито, от ключово значение е да носи маска за лице с висока филтрация.

Както е вярно и за Covid-19, Ванс казва, че всяко покритие на лицето е по-добро от никакво. Но за разлика от Covid-19, вредните частици от дим от горски пожар могат лесно да проникнат през платнените маски. „В контекста на горските пожари едно потенциално опасно нещо е хората да се чувстват защитени, когато всъщност не са“, казва Ванс. Най-важният фактор за една маска, казва Девабхактуни Срикришна, основател на Patient Know How, сайт, който оценяване на маски, е колко добре пасва на лицето. Ако носите очила и те се замъгляват, когато носите маска, това е добър индикатор, че уплътнението не е достатъчно добро.

Маските се оценяват въз основа на това колко прахови частици могат да филтрират, когато са правилно поставени. Например, маска N95 ще спре 95% от частиците, докато P99 ще филтрира 99%. „За това са създадени тези маски N95 – те помагат хем да се диша, хем същевременно да филтрират добре. И това работи, независимо дали говорим за Covid или за горски пожари“, казва Срикришна.

HEPA filter unit

Преносим HEPA гилтър, използван от пожарникари

Правилният въздушен филтър

Дори да сме вътре, замърсеният въздух може да влезе при нас. За да пречистим въздуха в дома си, можем да си купим най-различни пречистващи машини. Много от тях работят чрез вентилатор, които циркулира въздуха през високоефективен филтър за прахови частици – HEPA ( high-efficiency particulate air). HEPA филтрите, които се използват от Втората световна война, продължават да бъдат стандартната технология за филтриране. Изработени от много произволно подредени влакна, тези филтри механично абсорбират малки частици във въздуха като цветен прашец, мръсотия, прах и някои бактерии и вируси.

„Нещата са прости и елементарни“, казва Ванс. „Има някои преносими въздухопречистватели, които използват йонизационни технологии, електростатично утаяване и всякакви други методи. Честно казано, всичко, от което наистина се нуждаете, е добър филтър.“

Намаляване на други замърсявания

На индивидуално ниво не може да се направи много за предотвратяване или спиране на активните горски пожари. И докато целият Запад се бори с пожари, Тарик Бенмарния, учен по околна среда в Калифорнийския университет, Сан Диего, казва, че отчитането на въздействието на замърсения въздуха върху обществото е важно.

„Всички са изложени на дим от пожар, но не всички са изложени еднакво“, казва той. „Някои хора изначално са по-уязвими, защото живеят в замърсени райони от други източници, в много гореща среда или имат специфична професия, която може да ги изложи на други проблеми и стрес, който може да не играе добре във връзка с дима от горски пожари.“

За да ограничат тези допълнителни източници на замърсяване, добре е да се помисли за по-малко шофиране, спиране с печките на дърва и ограничаване използването на газово оборудване, когато качеството на въздуха е лошо. За лица, чиито професии изискват да са на открито през по-голямата част от деня, като земеделски и строителни работници, носенето на защитно облекло и добре прилепнала маска може да ограничи вредата по кожата и белите дробове.

Независимо как решите да се предпазите от замърсяването на въздуха, най-добре е да се направи план сега, преди горските пожари да станат много по-интензивни.

„Планирането напред е мъдра идея“, казва Ванс. „Тези средства бързо изчезват от рафтовете, когато горски пожар удари някой район.“

 
 
Коментарите са изключени за Как да се предпазим от замърсяването на въздуха от горските пожари

Повече информация Виж всички