Британският музей съществува благодарение на роби

| от |

Обществените музеи ни предлагат поглед към чудесата и странностите на света и природата. Те са места, където всеки може да научи за гигантския каменен календар на ацтеките, за мистериозната смърт на известен изследовател, за лекарствената употреба на млечния шоколад… Те популяризират науката и изкуствата, стимулират разговорите по трудни теми като расизъм и дават на хората усещане за споделено наследство.

Много обществени музеи по света обаче също така крият истината за произхода си. Лесно е на една плака да се напише какво представлява даден обект и дори как той се вписва в по-широкия контекст на историята или науката. Много по-трудно е да се разкрие подробно откъде идва този обект и кой може да е пострадал при неговото създаване и придобиване.

Sir Hans Sloane. Mezzotint by J. Faber, junior, 1729, after Wellcome V0005466

Ханс Слоун

Ханс Слоун е роден в Олстър през 1660 г. в семейство от работническа класа в католическата част на Ирландия, току-що колонизирана от протестантите от Великобритания. Той си проправя път по социалната стълбица, ставайки лекар, и заради работата си пътува до Ямайка. През целия си живот Слоун събра различни предмети (десетки хиляди), които стават основа на Британския музей. Но по пътя той участва в търговията с роби през Атлантическия океан – това е част от произхода на историческото наследство на Британския музей, което мнозина продължават да пренебрегват.

Rosetta Stone International Congress of Orientalists ILN 1874

Розетският камък в музея през 1874 г.

Той създава първия наистина обществен музей в света. Когато умира през 1753 г., в завещанието си иска от британския парламент да купи колекцията му от предмети за 20 000 британски лири и да създаде публичен музей, който всеки, независимо дали е британец или чужденец, може да посети и да разгледа безплатно.

Това, което се има предвид тогава под „посетители“, е главно благородници и учени от различни части на Европа. В продължение на няколко десетилетия доста от кураторите на музея не са никак доволни от идеята, че всеки може да разгледа колекциите и да я изучи. Те не смятат, че по-низшите обществени слоеве трябва да имат такъв достъп, защото според тях ученето е привилегия на благовъзпитаната аристокрация. Отнема много време през 19 и дори 20 век, за да паднат тези задръжки.

Ханс Слоун прави колекции от най-различни предмети: вкаменелости, минерали, риби, птици и една категория, която нарича „различни предмети“, които не смята за подходяща в другите колекции – неща, които днес бихме нарекли етнографски артефакти. Колекцията му може да изглежда много модерна или напълно остаряла. В Природонаучния музей в Лондон все още има масивен хербарий от Слоун, хиляди растения, събрани от много хора, и тази ботаническа колекция все още се използва. Но той събира и неща като корал във формата на човешка ръка, обувка, изработена от човешка кожа, ухо от Китай – всякакви странни, интересни, екзотични куриози предмети, които днес биха били част от колекция по антропология.

Public domain

Монтагю Хаус – първият дом на Британския музей

Но няма съмнение, че робството играе основополагаща роля в живота на Слоун и в кариерата му, довела до създаването на Британския музей. Това не е широко известно, но е много добре документирано. Той отива в Ямайка и прекара почти година и половина там като лекар по плантациите, така че е част от робството, един вид поддържайки системата му. Неговата книга „A Natural History of Jamaica“ е възможна изцяло заради робството.

Когато се прибира у дома, той се жени за богата ямайка, така че в семейните каси влизат пари от робските плантации в продължение на много години. Той има много връзки из Карибите и Западна Африка, търговците на роби му изпращат различни предмети: дрехи, носени от роби, бесилки и камшици, използвани за наказание и екзекутиране на избягали роби, както и части от кожа и образци на черепи.

Едно от нещата, които Слоун събира директно от робите в Ямайка, са струнните инструменти, на които свирят африканците на острова. И не само ги събира, но и записва и музиката, която се свири с тях.

Той посещава и местата, където робите отглеждат собствената си храна – царевица, сорго, бамя и ориз – и носи мостри от някои от тези растения обратно в Лондон. За него това поробено население е живата връзка с по-дълбоката природна и ботаническа история на острова.

Слоун не е просто много богат лекар, а публична личност. Той не само лекува кралското семейство, но с него се консултират от Уестминстър по въпросите на националното здраве – относно това дали трябва да има карантина срещу чумата на корабите или дали трябва да се предприеме ваксиниране за болести като едра шарка.

 
 
Коментарите са изключени за Британският музей съществува благодарение на роби

Повече информация Виж всички