Защо април се смята за един от най-страховитите месеци

| от |

Според писателя Т. С. Елиът, април е един от най-зловещите месеци. Това твърдение е записано през 1922 г. И е доста интересно да проверим този факт. Някои хора биха заявили, че причината се крие в лошото време – едва ли някой е очаквал снежна буря в началото на месеца, но и това вече не е изненада. Други биха заподозрели, че просто месецът не е от най-прекрасните, защото попълваме данъчни декларации. Абсолютно всичко може да се допусне в това отношение, но фактите са факти, това е месецът на тероризма, на най-различни изпълнения и на всички останали проблеми, които се зараждат в това отношение.

Един от най-пресните случаи в календара е маратонът в Бостън, който се случи през 2013 г. и отне живота на много невинни. През 1995 г. се случи подобен атентат в Оклахома, като експлозията там отне живота на 168 души и пострадаха още 500. Заловеният Тимъти МакВейн заявява, че се е опитвал да удари федералната сграда Албърт П. Мъри. В същият месец ФБР се опита да влезе в ранчото на Дейвид Кореш в Уако Тексас, като мъжът се беше барикадирал и отказваше да влезе – събитието се случи през 1993 г. Ако имате нужда от още доказателства, нека обърнем внимание на престрелките в училищата, като те се случват в гимназия в Колорадо през 1999 г. и в университета във Вирджиния през 2007 г. Мартин Лутър Кинг е убит на 4 април в своя хотел, като неговата смърт доведе до масови протести.

Насислието през април е нещо обичайно не само за САЩ.

През 1973 г. в Кипър са извършени 32 бомбени атентата, при това на настоящата дата.

През 1195 г. императорът на Византия Исак II Ангел е ослепен и хвърлен в затвора.

На родна територия не трябва да забравяме, че на 6 април 1941 г. над въздушната територия над Кюстендил се появяват югославски бомбардировачи Дорние До 17. Целта на вражеските самолети е да неутрализира настъпването на немската армия и бомбите са насочени над гарата в града за неутрализирането жп линията, която помага за по-лесното настъпление на немската армия. Убити са 58 човека, от които 2-ма български войници и 8 германски. Атаката е изненадваща и отбраната не може да реагира, освен това нито един български самолет не може да се вдигне, за да даде някакъв отпор. И това е само началото на месеца.

Да не забравяме, че през 1943 г. нацистите влизат във Варшава и се опитват да подчинят полските евреи, които за мнозина ще ни изненадат с доста сериозни и специални предизвикателства. Дори рожденият ден на Хитлер на 20 април, следователно можем да разсъждаваме кой от немските офицери е искал да зарадва фюрера.

През април 2003 г. американски войници влизат в Багдад.

Je-cy1

Ето и още един интересен факт, който показва, че този месец съдържа много трагедии в себе си. Титаник отплава на 10 април 1912 г. и на 15 април потъва. Също на 10 април се случва и популярното Катинско клане, за което по-късно служители на НКВД ще обвиняват немската армия.

През 2010 г. отново април пада и полският Ту-154 като няма оцелели и всичките 96 пътника загиват, катастрофата е достатъчно трагична, но към нея трябва да добавим  и още една подробност, загива президенът Лех Качински, както и други официални лица. Природата също има мнение по въпроса.

На 12 април 1885 г. избухва вулканът Тамбора, разположен на остров Сумбава в Индонезия. Неговата ярост отнема живота на 10 000 души.

Kostnitza

Не трябва да забравяме и още един много важен момент от родната история – априлското въстание. 20 април 1876 г. остава повратна за родната история и след като световните медии дават отзвук на случилото се, нека обърнем внимание и на изказването на сър Уилям Гладстоун по темата.

На 14 април 1925 г. ще трябва да си спомним, че е извършен и атентат срещу Цар Борис III в прохода на Арабаконак от комунистическа групировка, за щастие е неуспешен. Само два дни по-късно се случва атентата в църквата „Света Неделя“ и загиват 160 мъже, жени и деца, други 500 души са осакатени. Само 3 години по-късно в Чирпан ще бъде регистрирано и земетресение с магнитуд от 6.8 по скалата на Рихтер.

BASA-SF-1353K-2-10-1-Ivan_Ivanov

На същата дата през 1941 г. ще започнат на летят и бомбите от британски бомбардировачи над мирното население в София, впрочем това е второто и се разминава без жертви, но безумната агресия е повече от факт – британци и американци с общи сили разтоварват своя товар над мирно население в София и след като липсва каквато и да е съпротива, американските бомбардировачи летят ниско, за да може картечарите да продължат своята стрелба.

Оказва се, че април е и идеален месец за атентати – през 1865 г. умира Ейбрахъм Линкълн, след като е прострелян една вечер по-рано.

През 1989 г. започват студентските протести на площад Тянанмън в Пекин, които след това завършват с кърваво потушаване. По същото време ще бъдат смачкани около 96 души при нахлуване на стадиона Хилзбъро в Англия.

През 2019 г. горя и пожарът в катедралата Нотр Дам в Париж и съответно пада кулата-стрела.

gettyimages-669654476-594x594

Червените кхмери също избират този месец за своята революция, извършвайки комунистически преврат. На власт идва Пол Пот и успява да създаде един от най-страховитите геноциди в историята на човечеството, отнемайки живота на около 1.5 милиона души, като неофициалните данни са двойни на тази стойност.

Разбира се, статистиката винаги може да ни покаже такива неприятни изненади и за другите месеци, но честотата и изборът на действие ни показва, че април е до някаква степен лидер в лошите новини. За някои учени това е конспиритивна теория, която забавлява математиците, защото в последните изследвания се смята, че повечето атентати и трагедии се случват през февруари все по-често, отколкото през април. Това обаче не означава, че април не получава именно това внимание и не се смята за един от най-черните месеци в годината. Същият списък с трагедии може да се извади за всеки друг месец, но теорията е, че именно големите изненади се случват именно през април.

 
 
Коментарите са изключени за Защо април се смята за един от най-страховитите месеци

Повече информация Виж всички