Откъде идва чумната епидемия в Сан Франциско

| от |

Малко след полунощ на 6-и май 1900-ата година, група лекари се събират в погребален дом в китайския квартал, за да проверят тялото на 41-годишен мъж, който починал при много странни обстоятелства. Изтеглена е кръв и лимфни течности от патолога. Поставени под микроскоп, микробите станали розови, мнозина осъзнали предстоящата агония – чума.

Сан Франциско не можел да чака, времето вече е особено скъп лукс. Здравното министерство бързо подготвя карантина за квартала. Със съдействието на нощта, полицията бързо се разполага в радиус от 12 пресечки. Въжета спират движението по улиците – никой не може да преминава. Полицията ще следи за изпълнението, а здравен персонал може да влиза в квартала само след писмено разрешение. Всеки, опитал се да избяга, получава официално предупреждение, а след него и куршум.

Screenshot_4

На следващата сутрин, Сан Франциско започва да куца. Инфраструктурата на града се движи изцяло на основата на китайското население. За карантината става ясно от вестниците, а след като някои жители не успели да открият личните си слуги, готвачи и чистачки – всички длъжности се заемали обикновено от китайци – заподозрели проблеми.

Главният готвач в хотел Палас изпитал особени затруднения със закуската, след като той бил единственият, който трябвало да готви на целия хотел. Помощният персонал на ресторантите не можел да напусне своя квартал. Там има само един телефон и на 6-май, преди 119 години, никой не можел да се свърже. Причината? Всеки търсил своя китайски слуга. Някои жители все пак успявали да избягат, възползвали се от факта, че повечето мазета на сградите били свързани, както и от малките часове на нощта, когато можели спокойно да минат по покривите.

Honolulu_Chinatown_fire_of_1900

Пожарът в китайския квартал в Хонолулу

Снимка: By Unknown – Hawaii State Archives http://hawaii.gov/dlnr/hpd/centennial/cf_lp10.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9988283

Как е възможно да се стигне до всичко това, след като ваксината за чума била представена още през 1897-а година? Местното население се страхувало от иглите, а ако това не е достатъчно, легендите за жестоки странични ефекти като треска и дори смърт, изобщо не били фактори в полза на медицината. Лекарите, обикалящи китайския квартал, разказват най-различни случаи. Един такъв е на малко момиченце, което при вида на иглата предпочело да скочи от втория етаж, отколкото да бъде прободено. Собственик на бардак, обяснил, че лекарите развалили бизнеса му, след като никое момиче не пожелало да се ваксинира. Китайската традиция по погребенията коствала допълнителни главоболия на лекарите на Сан Франциско.

Повечето семейства криели мъртъвците и не позволявали да се проверява тялото. Рязането му, можело да освободи душата много по-рано, отколкото трябвало. Както обикновено се случва, чумата в този случай била донесена от бълхи, хранещи се с кръвта на плъхове. Жестоката ирония е, че 1900-ата година е и китайската година на плъха. В следващите няколко години ще се прави дисекция канални плъхове, за да е сигурно дали тази зараза е овладяна.

800px-Arnold_Genthe,_San_Francisco,_April_18,_1906

Големият пожар в китайския квартал в Сан Франциско.

Снимка: By Arnold Genthe – This image is available from the United States Library of Congress’s Prints and Photographs divisionunder the digital ID cph.3c36175.This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required. See Commons:Licensing for more information., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11159963

Сред предложенията за овладяването на чумата, някой предложил да използват огън за пречистване. Имайки предвид горчивия опит на Хаваите, резултатът бил много по-различен.
За жителите на града, тази битка ще бъде добре запомнена като химическата война. Отпадъкът по улиците се горял, разпръсквала се лимонена пудра, канализацията била много добре почистена. Следващата стъпка не била особено приятно, но пък била достатъчно необходима – хлорни кълбета дим се вдигали по улиците.

Screenshot_5

Вонята била изключително неприятна, но никой не можел да избяга. Чумата става толкова актуална тема, че репортерите се инжектират, за да могат после да разказват за страничните ефекти. През цялото време, собствениците на различен бизнес, чийто служители стоят в зоната на карантина, твърдят, че всичко е жестока подигравка и опит да се разбие индустрията на един цял град. Карантината ще продължи цели 4 години. За това време има 121 случая, от тях са 119 са фатални. Сан Франциско ще бъде обявен за чист от епидемията едва през 1908-а година. Предната година ще има земетресение, което отново ще накара властите да правят дисекция на плъховете.

Според Рупърт Блу, един от хората, изследвали чумата, от плъхове, болестта е преминала по катериците. Смята се, че и до днес има хора, които са се заразили от катерици, но добрата новина е, че епидемията може да се лекува с антибиотици и вече не е необходима толкова драстична интервенция. Китай не е непознат на свирепата пандемия, само третият документиран случай успява да вземе повече от 15 милиона жертви. Ето защо пристигащите кораби с китайци винаги били сериозно разглеждани и щателно проверявани, за жалост са изпуснали един такъв случай. И до днес се смята, че корабът SS Australia е успял да прекара заразени плъхове, при това малко след като избухва епидемията в Хаваи. Въпреки здравите моряци, плъховете, плъзнали по пристанището и бързо заразили популацията в каналите. Впрочем, това е един от сигурните белези, че в региона има чума, огромното количество мъртви плъхове никога не е белег за нещо добро, бягащите плъхове също са предупреждение за голяма опасност.

 
 
Коментарите са изключени за Откъде идва чумната епидемия в Сан Франциско

Повече информация Виж всички