Как ФБР използва наемен убиец за битката срещу Ку-Клукс-клан

| от |

Често можем да открием, че в света има много специални хора, които изпълняват всякакви задачи. Както знаем, понякога светът има нужда от лоши хора, които да държат останалите лоши далече от вратата. Историята на Грегъри Скарпа Старши е точно такава. Не случайно и неговият прякор е „Смъртта“ или „Лудият шапкар“. Подобни прякори не идват просто така, но нека проследим живота на човека, за когото дори Чък Норис трябва да поглежда под леглото. Скарпа е първо поколение имигрант, който пристига в САЩ от едно малко селце в Италия. Пристигайки в страната на неограничените възможности, Грегъри се надява на равен шанс за оцеляване, особено след като се намира близо до Бруклин.

Първите разочарования обаче идват още в детството с Голямата депресия. Скарпа прекарва времето си, помагайки на баща си да доставя въглища в Ню Йорк, но в последствие се оказва, че мафията има нужда от други хора и мнозина допускат, че по-големия му брат Салваторе го запознава със семейство Коломбо. Смята се, че авантюрата започва някъде през 50-те години на миналия век и продължава доста дълго. Грегъри създава семейство, като разполага с една  дъщеря и трима сина, един от тях носи неговото име и ще го последва в по-тъмните среди и дори ще стигне до ранга на капо. Грегъри обаче е от онези хора, които не искате да срещате в тъмното, макар и често да изглежда стилно и привлекателно, както и много изненадва аудиторията с факта, че винаги носи около 5000 долара джобни пари, които обикновено са за подкупи,  ако се наложи. Закупува си апартамент в Манхатън и притежава няколко имота в Бруклин, Лас Вегас и Флорида.

Това е човек, който не обича да преговаря, а ако се наложи да го прави, той ще бъде с методите на юмруците и силата. Всяка негова жертва получава на пейджъра си само едно съобщение – 666. Кои са заниманията, които носят приходите? Хазарт, заеми, изнудване, отвличане, злоупотреба с кредитни карти, кражба на бонове, наркотици и поръчкови убийства. Някои от най-големите агенти в неговия отряд ще бъдат открити днес на ръководни позиции. През 1962 г. Скарпа е арестуван за въоръжен грабеж и има само един изход – да стане ухо на ФБР. С това започва неговата 30-годишна кариера на един от най-големите доносници. Проблемът е, че както може да се досетите, е че никой не иска, а и не може да каже каквото и да било. Скарпа е опасен и не търпи по никакъв начин критики. Освен това опитите му за покушение се случват едва, когато е на 63 години, преди това никой дори не си помисля за подобни маневри. Един интересен факт е, че когато ФБР го взимат под своята закрила, той получава едно много специално назначение – да тръгне срещу Ку-Клукс клан.

Scarpaa

По това време Мисисипи се превръща в едно бойно поле и хора изчезват много редовно – предимно афро-американци. Най-вероятно сте запознати със случая „Missisipi Burning“. Телата на изчезналите тогава, са открити близо до язовирна стена във Филаделфия. ФБР се активизира, но се оказва, че няма капацитета да се бори с организация, която има далеч по-затворен кръг. Трябва вътрешен човек и това е точно Скарпа. По това време той вече е участвал в извършването на 20 убийства, като се подозира за още 80. 10-годишната му кариера в мафията дава знания, които трудно бихте открили някъде другаде. До днес за този случай се смята, че именно той изиграва най-добра роля и кой би подозирал, че един от най-големите злодеи ще се справи толкова добре с една такава задача.

По това време самият Джей Едгар Хувър изпитва напрежението на страната, защото не може да достави необходимите резултати. Налага му се да поиска дори зелена светлина от президента да използва всички налични методи, за да разреши казуса и я получава. Скарпа е изпратен тайно в Мисисипи, настанява се в малък хотел и се среща с агентите. Малко след това в стаята му го чака огнестрелно оръжие, този път с разрешително от ФБР.

На тръгване оставя достатъчно пари на своята приятелка, с която пътува до Мисисипи и заявява, че ако не се върне до вечерта е препоръчително да тръгне за Ню Йорк и да не задава никакви въпроси. Добрата новина е, че Скарпа се прибира, но малко след това я кара да си тръгне и да не остава в Мисисипи. Истината е, че е отвлякъл един от местните търговци, за който знае, че е част от клана. Карпа се представил за човек, който желае да си закупи телевизор и след натоварването в колата, мафиотът натиква пистолет в устата му и го принуждава да се качи и да не задава никакви въпроси. Под напрежение, което най-вероятно се случва с доста бой и не толкова хуманни методи за информиране, търговецът признава всичко и споделя къде точно са телата.

След това Скарпа се прибира в Ню Йорк и оставя ФБР да започне своята работа. След това ФБР разбира, че е най-добре да не го използва за по-големи случаи, особено след като този човек може да разкаже за техните методи. В началото дава информация за малки обири и нападения, а след това търсенето му от бюрото приключва за известно време. През 1966 г. е изпратен за втори път в Мисисипи и отново доказва, че е много ценен, като разкрива убийство чрез палеж, инициирано отново от клана, този път има разногласия, защото не е доволен от наградата, която получава. През 80-те години играта става малко по-различна. Скарпа работи с корумпиран агент на ФБР, който му дава протекцията и възможността да работи,  докато агентът получава информация, с която да неутрализира враговете му. Не е ясно какви точно са били отношенията, но информацията на Скарпа помага в третата семейна война на мафиотската фамилия, като агентът блести с доста допълнителна информация, която помага да се издига в ранговете.

Линдли ДеВичио от ФБР плаща сумата от 158 000 долара. През 1985 г. Грегъри е хванат за кредитни измами, но бързо прекратява работата си там и плаща глоба от 10 000 долара. Едва през 1991 г. Скарпа е нападнат от противници на фамилията, които се опитват да го отстранят. Възрастният мъж вече не е чак толкова лъскав, но опитът за убийство е точно по стила на „Кръстника“, докато шофира автомобила си с членове от семейството, две коли препречват пътя му и отварят огън, но вместо да спре, Скарпа натиска педала и преминава невредим. Забавното е, че най-накрая е арестуван през 1992 г. за притежаването на незаконно оръжие. Добавят към присъдата и три убийства, като в края на годината е поставен под домашен арест. Малко след това отново влиза в престрелка, като в нея губи едното си око и след като нарушава гаранцията си, този път влиза в затвора.

Gregory Scarpa

На 15 декември 1993 г. се признава за виновен по всички обвинения, вече е в лошо здраве и дори е болен от ХИВ. Осъден е на доживотен затвор, но след това присъдата е намалена на 10 години, заради влошеното му здраве. През 1994 г. умира в затворническата болница. Неговият ФБР информатор обаче никога не го предава, макар и често да се смята, че тази любовна афера е била изключително вредна за разследванията. Разкритията идват през 2006 г., когато Девичио е принуден да напусне. Според ФБР, подаваната информация е коствала живота на поне още 200 души по време на разпределянето на територията. За съжаление, когато агентът е задържан, Скарпа младши също получава присъда от 40 години в затвора.

Дълго време ФБР не признава, че е използвала мафиот за разкриването на убийствата в Мисисипи, но днес, когато досиетата са отворени, отговорите не могат да бъдат пропуснати.

 
 
Коментарите са изключени за Как ФБР използва наемен убиец за битката срещу Ку-Клукс-клан

Повече информация Виж всички