Вечните думи на Едвард Мунк – написани от луд човек

| от |

Кураторите по цял свят най-накрая намериха отговор на една доста интересна загадка, свързана с картината „The Scream“ изработена от Едвард Мунк. В горният ляв ъгъл, при малко по-подробен преглед, човек може да забележи присъствието на думи, написани с молив. Думите са „Може да бъде нарисувано само от луд човек!“.

Откриването на съобщението изненадва експертите повече от 117 г. Открито е за първи път от датчаните през 1904 г., близо десет години, след като картината се представя на публиката. След това експертите се чудят дали не става въпрос за Едвард Мунк или някой вандал е оставил това, след като не е харесал творбата. След доста сериозни анализи, отговорът най-накрая изплува на бял свят. Авторът на това изречение е и самият творец. За Тиери Форд, това е огромно откритие, особено след като мнозина са били съкрушени от факта, че толкова ценната творба може да е била осакатена от чужда ръка.

Едва след по-сериозен и детайлен анализ, експертите потвърждават, че записът е направен едва в онзи момент, когато боята е изсъхнала, а достъп до картината има само един човек по това време – художникът. Понеже е трудно да се докосва творчество на един век, анализаторите правят инфрачервена снимка. Това прави въглеродът от молива далеч по-лесен за забелязване, следва по-сериозен анализ от експерти и на дневника на Мунк, както и на писмата, които е писал на ръка. Когато написаното се сравнява, няма човек, който да открие приликата на шрифта. Защо това е толкова важно? Ексцентричният художник се е опитвал да изрази себе си и да покаже менталното си състояние на публиката, но цели десет години никой не обръща внимание. Какъв е мотивът да остави това послание.

Мунк рисува картината, след като прави дълга разходка с приятели през 1893 г. и залезът тръгва след него. Докато прави кратка пауза, забелязва огнените езици и кръвта в огъня на небето. Докато неговите приятели се отдалечават, той чува невероятни писък на природата, който преминава като болест във въздуха. Резултатът се забелязва на картината. Не всички критици разбират идеята. На първото представяне, мнозина я отхвърлят и не я смятат за толкова специална, колкото се иска на твореца. Един от големите противници е Хенрик Грош, заемащ позицията на директор на музея, както и известен критик по декорация и дизайн. За това творение заявява, че е доказателство защо авторът не трябва да се смята за сериозен човек с нормален мозък.

Edvard_Munch_1921

По време на представянето, авторът също е там и един студент по медицина на име Йохан Шкафенберг също започва да се притеснява за здравето на твореца. За него картината не показва вика на природа, нито вика на съзнанието. Дори се твърди, че авторът най-вероятно страда от халюцинации и трябва да бъде изпратен в болница, както и да се забрани да рисува. Мунк наистина изтърпява всичко и мълчи пред публиката, но не е съгласен с критиката и се отдръпва много далече от изкуството.

Неговото семейство има членове, които полудяват след време и изведнъж започва да се съмнява и за самия себе си. Баща му и дядо му заминават в санаториум, а през 1908 г. и той следва стъпките им след нервен срив. Най-накрая се смята, че докато пише до приятели тази картина и започва да се съмнява в собственото си здраве, най-вероятно взима молива и пише посланието. За да не се вижда толкова ясно, решава да го скрие с малко повече боя и да го остави бледо.

Мотивът най-вероятно е свързан с факта, че може да става въпрос за обида или ирония, но и в двата случая показва как наистина се е чувствал автора по това време. Днес няма критики, впрочем тази картина става толкова търсена и емблематична, че мнозина се срамуват от първоначалната си реакция. Пастелната версия – съществуват четири картини и всички те се държат в Националния музей на Норвегия – е продадена за сумата от 120 милиона долара през 2012 г. Критиците я наричат:

„Нещо повече от картина – символ на психологията, който ни показва травмата на човечеството през XX век.“.

Снимки: Wikipedia

 
 
Коментарите са изключени за Вечните думи на Едвард Мунк – написани от луд човек

Повече информация Виж всички