Най-големите модни икони в историята

| от |

Елизабет I
Англия, 1533-1603

Елизабет е може би една от най-влиятелните личности в историята на модата като нейните вкусове определят тенденциите в Англия през последната половина на 16 век. Кралицата е изключително внимателна към външния си вид и се старае да изгради образа си на силен женски владетел. Тя носи детайлни рокли, изработени от разкошни тъкани и украсени с луксозни бижута, което подобава на статута й на кралица. Придворните се опитват да имитират нейния стил, надявайки се да привлекат вниманието й, но кралицата също така и подарява скъпите си рокли като награда за лоялно обслужване, например, на придворни дами.

King Charles II by John Michael Wright or studio

Чарлз II
Англия, 1630-1685

Когато крал Чарлз II се завръща в Англия през 1660 г., за да си възвърне трона, той носи и любовта към френската модата със себе си. И все пак само 6 години по-късно, когато Англия вече е във война с Франция, Чарлз решава да реформира английското мъжко облекло, за да сложи край на господството на френските одежди в двора. Той представя жилетка, която се носи с палто и бричове като това бележи началото на костюма от три части.

Louis XIV of France

Луи XIV
Франция, 1638-1715

Няма кралски двор в Европа през 17 век, който да е толкова модерен колкото този на Краля Слънце в блестящия Версайски дворец. Когато се възкачва на престола през 1643 г., Франция изнемогва в сравнение с Испания, най-доминиращата сила на континента. С министъра на финансите Жан-Батист Колбер Луи разработва облекло и текстилна индустрия, за да съперничи на испанците. За да е сигурен, че поданиците му купуват френски платове, Луи дори прави внасянето на материали от други страни незаконно. Кралят също прилага строг дрескод и много благородници фалират, докато се опитват да са в крак с най-новите модни тенденции, за да запазят мястото си в двора.

Marie Antoinette Adult

Мария Антоанета
Австрия, 1753-1793

Първата среща на Мария Антоанета с френската мода със сигурност е стряскаща. Пристигайки от Австрия в подготовка за брака си с френския дофин, тя трябва да се преоблече още на границата от австрийските си дрехи във френските, което олицетворява нейното превръщане от австрийска ерцхерцогиня в бъдещата кралица на Франция. Осъзнавайки бързо, че не може да упражнява каквато и да е политическа сила във френския двор, Мария Антоанета се обръща към модата като начин да изрази себе си. Известна със своите екстравагантни вкусове тя често е осмивана заради пищното си облекло, но жените в цялата страна се стремят да копират нейния стил.

Eugénie; keizerin der Fransen (2)

Императрица Евгения
Испания, 1826-1920

Императрица Евгения е една от най-големите модни инфлуенсъри през 19 век. Известна с любовта си към изящни бижута и луксозни рокли, вкусовете й са повлияни и от нейното увлечение по Мария Антоанета, като императрицата дори позира за портрет, облечена като нейната емблематична предшественичка. Заедно с английския дизайнер Чарлз Фредерик Уърт, Евгения доминира във всеки аспект на европейската модна сцена от кройката, цвета и материята чак до дължината на подгъвите.

Breakfast at Tiffany's (1961 poster)

Одри Хепбърн
Великобритания, 1929-1993

Никой не въплъщава елегантност и класа, колкото една от най-обичаните актриси на 20 век – Одри Хепбърн. Като муза на френския дизайнер Юбер дьо Живанши, Хепбърн носи много от неговите костюми както в личния, така и в професионалния си живот, включително емблематичната малка черна рокля от филма „Закуска в Тифани“. Известна със своя прост стил и класически външен вид, Хепбърн остава модна икона и днес, десетилетия след смъртта си.

Steve-McQueen-1968 (cropped)

Стийв Маккуин
Америка, 1930-1980

Редовно определян за един от най-стилните мъже, актьорът Стийв Маккуин е икона както на екрана, така и извън него. Известен със своето непринудено и мъжко чувство за стил, Маккуин е американският анти-герой, който носи всичко – от кожи до деним, до официални костюми. Той популяризира комбинацията от поло и плетено сако, която се превърна в един от най-емблематичните силуети на 60-те години.

Jazzy1984 / Public domain

Даяна Рос
Америка, 1944-

Даяна Рос, първообраза на дивата, през целия си живот е известна с бляскавия си вкус към облеклото. С любовта си към искрящите рокли, гащеризони с пайети, лъщящи бижута и цветни кожи, Рос е жена, която иновира в модата, откакто става популярна на музикалната сцена през 60-те години. Известна с естествената си афро прическа, тя е икона за стил за цветнокожите жени навсякъде по света и не показва признаци това да се промени дори сега, когато е в 70-те си години.

Prince at Coachella (cropped)

Принс
Америка, 1958-2016

Принс Роджърс Нелсън размива стандартите за пол и сексуалността със своя андрогинен стил на обличане, точно както смесва и различни жанрове музика. Той култивира свой собствен отличителен външен вид, характерен с пайети, дантелени ръкавици без пръсти, шалове, ботуши на висок ток и много други. От 1984 г. той се свързва завинаги с лилавия цвят след успеха на едноименния му филм и песен „Purple Rain“. С непримиримия си стил Принс насърчава феновете си по света да бъдат такива, каквито са.

 
 
Коментарите са изключени за Най-големите модни икони в историята

Повече информация Виж всички