Извинява ли се Кубрик за нещо в „Сиянието“

| от |

Искате ли да направите кариера в киното? Искате ли да бъдете незабравими и винаги да сте в светлината на прожекторите, да се превърнете в легенда, която вече 40 години да пази отговорите за всичко сторено изцяло за себе си. Ще ви разочароваме, защото ще се очаква много повече от нивото на Мария Бакалова. Холивуд винаги е обичал големите конспирации, а и не трябва да забравяме, че има хора, за които се пише цял живот. Представете си, че създавате филми, които ще се гледат от целия свят, най-вероятно ще бъдете повече от изкушени да оставите някоя друга следа. Ето защо се смята, че в „Магьосникът от Оз“, онзи специален филм ще присъстват някои интересни предложения като послания за самоубийство до перфектното озвучаване с помощта на Pink Floyd.

Няма да говорим за това творчество, макар и самата детска книга да има твърде много история, нека обърнем внимание на г-н Кубрик и неговия труд „Сиянието“. Така например ще открием, че според професора по история Джофри Кокс, филмът ни напомня за Холокоста. Неговата логика е, че едно гладно семейство обитава един хотел с призраци и се бори срещу зли демони. Блузата на момчето – Дани, има надписа 42 и е символизъм на годината 1942, в която евреите са изпратени в концентрационни лагери, освен това се забелязвал жълтия отенък, който трябвало да ни напомня за звездата на Давид. Освен това композитор на музиката е Бела Барток, която била  срещу нацистите. Смята се, че по същото време Кубрик е работил върху филм на тази тематика, но най-накрая не се чувствал добре, за да го довърши и се отказал.

Точно по тази причина се захванал със „Сиянието“. Впрочем целият филм и до днес има твърде много интересни идеи, които карат хората повече от 40 години да търсят някакви символи и да добавят една или друга идея. Истината е, че можем да открием много от тях, съществува цял документален филм, носещ името „Стая 237“ и там са събрани доста от твърденията. За мнозина това може да е изследването на американския империализъм, а един от най-смелите отговори по темата за конспирациите е фактът, че това холивудско величие се извинява за измамата, която днес се нарича „Кацането на Луната“.

Историята е следната. След като СССР успява да поведе в космическата надпревара, НАСА наемат тайно Кубрик и го карат да помогне за създаването на филм, който да инсценира самото кацане на единствения спътник на Земята. Една година по-рано Стенли е бил затворен в тайно студио, където да създава най-различни филми, като локацията му е била Хунтсвил, Алабама. По същото време там създава и „Космическа Одисея“. На 16 юли 1969 г. Saturn V ракетата извежда Apollo 11 с Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс, като изстрелването се случва на площадката на космическия център Кенеди, но според някои почитатели, ракетата се е движила в ниската орбита, вместо да се засили към спътника.

След това NASA пускат заснетите кадри на Кубрик в медиите и създават една изключително приятна измама, в която хората вярват и до днес. Легендата продължава с това, че създателят наистина бил изключително тъжен от факта, че е успял да излъже света и най-накрая намерил друг начин да покаже какво наистина се е случило, използвайки „Сиянието“. Точно там поставя своето тайно съобщение на аудиторията. Очевидно е, че пускането на „Извинявайте, но излъгахме за кацането на Луната!“, не е най-разумното и по тази причина присъства друг начин за показване на цялата история.

Ще открием, че един ръчно изплетен пуловер на Apollo 11 е единствената препратка към постижението, но ето каква е идеята. Имаме два главни героя – Джак и Дани. Първият е практичен и отговорен, докато Дани е мечтателят. Самият хотел представлява Америка, а студената зима символизира Студената война, а стаята с духовете е манифестът за тайната на NASA. Малко след създаването на големият хотел, Кубрик най-накрая се захваща с поставянето и на други символи, за да може да спечели вниманието на аудиторията. В книгата на Стивън Кинг, стаята е с номер 217. Кубрик я променя на 237 – разстоянието между Земята и Луната е приблизително 237 000 мили или по-точно 238 857. Ако загледате малко по-сериозно хексагоналните фигури по килима на хотела имат невероятна прилика спрямо тези на ракетната площадка на ракетата. Близнаците призраци, които Дани вижда постоянно, са аналог на програмата на NASA.

Впрочем в книгата е само един. Редицата плюшени мечета показват или поне символизират СССР. Все пак сме свикнали някои от техните символи да бъдат винаги изобразявани с мечета. И всичко това е обвързано с факта, че Стенли искал да се извини и да покаже на аудиторията, че всичко е една голяма измама, в която не трябва  да се вярва. Кубрик умира през 1999 г. и по тази причина никога не проговаря по темата, а и дали изобщо би посмял да заяви каквото и да е било. Дали наистина майсторът в киното е участвал в подобна идея или това е просто развитата фантазия на милиони фенове, не можем да бъдем сигурни, но пък е добър повод да върнем лентата назад и да помислим какво още присъства в цялата история и какво мнозина са пропуснали.

 
 
Коментарите са изключени за Извинява ли се Кубрик за нещо в „Сиянието“

Повече информация Виж всички