Какво не знаем за Ал Капоне

| от |

Имало едно време един гангстер с романтично сърце. Макар да звучи като фантастична приказка, това е едно от нещата, които не знаете за боса на Чикагската мафия Ал Капоне.

На 25 януари се навършват 69 години от смъртта му, която той посреща на свобода в имението си в Палм Айлънд.

Наричан едновременно „враг номер 1“ на САЩ и „съвременния Робин Худ“, коравосърдечният Ал Капоне всъщност имал една слабост – любовната музика.

Написал любовната балада „Мадона Мия“

Чували сме, че Ал Капоне обожавал да ходи на опера. Както и че е бил толкова голям фен на джаза, че през 1926 година отвлича пианиста Фетс Уолър с опрян пистолет в главата и го кара да свири нон-стоп на тридневното парти по случай рождения му ден. Пианистът си тръгнал с хиляди пъти по-богат сред нощите на музика и адреналин.

Уолър и Капоне така и не успяват да реализират плановете си за дует заедно, въпреки уменията на боса с банджото. Затова пък, след като бил транспортиран в затвора в Алкатраз да излежи присъдата си, Ал Капоне имал време да се отдаде на хобито си.

Той свирел всяка неделя на затворниците, а един ден написал любовна балада. Това станало, след като Ал Капоне се сближил с пастора, който посещавал лишените от свобода. Дългите разговори за живота, любовта и ценностите вдъхновили боса и той създал култовия хит „Мадона Мия“. Лист с текст и ноти Ал Капоне подарил на отец Винсънт Кейси по случай Коледа, а в песента се пее следното:“Мадона моя, ти си цвят на рози, ти си чарът, който струи от сърцето на песента. Мадона Мия, твоята истинска любов ме направлява, не позволявай нищо да ме поведе по лошия път и аз няма да сбъркам. Има само една луна над нас, едно златно слънце, има само една жена, която обичам. Това си ти!“

Сигурно вече се питате коя е музата, за която пее Капоне?

Може би е Дева Мария, може и да е съпругата на гангстера – Мей. В крайна сметка тази песен оцелява през годините и през 2009 г. е записана от членове на фен клуба на гангстера. Листът, върху който е писал босът, е продаден за 65 хиляди долара. Странно е дори да си представим, че Ал Капоне би могъл да бъде музикална звезда в друг живот. Това е само един от изненадващите факти, които не знаем за Ал Капоне.

Бил е част от улична банда, барман и бодигард

Капоне е бил част от улична банда, когато е бил дете. Роден в италианската част на Бруклин, в шести клас се присъединява към групата „Пет точки“ в Манхатън. Работи като бодигард и барман в хотел „Харвард“ на Кони Айлънд. Шеф му е друг гангстер – Франки Йейл. През 1918 година се жени за Мей Кофлин и остава с нея до смъртта си. Има едно дете – Сони. През 1920 година Капоне се мести в Чикаго по покана на бруклинския мафиот Джони Торио и наследява гангстерската му организация.

Мрази прякора си

През 1917 година лицето на Капоне е нарязано по време на бой в хотела, след като обижда жена и брат й се впуска да отмъщава за нея. На лицето му има три незаличими белега – все едно е бил на война. Всички знаят, че Ал Капоне никога не е минавал военно обучение. Така пресата започва да го нарича „Белязания“. Ал Капоне мразел този свой прякор. Криминалистите го наричали „Големия авер“, а приближените му „snorks“ – в превод от жаргон „Издокарания“.

Бандата на Капоне прибирала по 100 милиона долара годишно

След като пристигнал в Чикаго, Капоне работил за Торио, който бил част от бандата на Големия Джим Колосимо. Когато последният бил убит ( най-вероятно поръчан от Торио и бившия шеф на Капоне – Франки Йейл), Торио взел Ал Капоне за своя дясна ръка. След това оцелял като по чудо след атентат и се оттеглил, оставяйки Ал Капоне да ръководи бандата. За кратко Капоне се превръща в най-мощния гангстер с печалба от 100 милиона долара годишно само от контрабанда с алкохол. Той се занимава и с хазарт, рекет и други нелегални дейности. Винаги облечен елегантно, Ал Капоне обожавал да си говори с журналистите и се изживявал като международна звезда, като не намирал за нужно да се оправдава за престъпленията си. Той твърдял, че се грижи за обществените услуги в Чикаго.“ 90% от жителите на града за пристрастени към алкохола и хазарта и аз се опитвам да ги снабдя с това, от което се нуждаят“, казвал той.

Така и не е обвинен за касапницата на Свети Валентин

Една сутрин на 14 февруари 1929 година 7 мъже, свързани с бандата на Джордж „Бъгс“ Моран, са застреляни, като са подредени до стената на гараж в чикагския квартал „Линкълн парк“. Двама от екзекуторите били облечени като полицаи. Касапницата е позната като Клането на Свети Валентин. Въпреки спекулациите, че разстрелът е организиран от противника на Моран – Ал Капоне, няма конкретни доказателства за това. Гангстерът бил във Флорида по време на разстрела. Случаят е неразрешен, а Капоне никога не е обвинен за това.

Ролята на Елиът Нес в погрома на Капоне е преувеличена

Федералният агент Елиът Нес пише най-продаваните мемоари „Недокоснатите“, които вдъхновяват телевизионен сериал и филм. Твърди се, че той е човекът, заловил Капоне. Всъщност голяма част от книгата е разкрасена от неговия съавтор Оскар Фрейли. Нес и малък екип от полицаи нахлуват в пивоварниците на Капоне в околността на Чикаго. Тъй като агентите отказали да приемат подкупите, предлагани от бандата, те са наречени „Недокоснатите“ от пресата. Работата на Нес води до съставянето на обвинителен акт на Капоне и гангстерът бива осъден за укриване на данъци през 1931 година. Той влиза в затвора, а Нес се издига в кливлъндската полиция. През 1947 година прави опит да стане кмет, но амбициите му са помрачени от пиянството му и той умира в дома си през 1957 година – когато „Недокоснатите“ е публикувана.

Никога не е обвиняван за убийства

Единственото дело срещу Капоне е за укриване на данъци. Той успява да се изплъзне на прокурорите с години, тъй като плаща твърди пачки за прекратяване на разследвания и оттегляне на свидетелски показания. Мафиотът е обвинен през май 1929 година, след като е арестуван за притежаване на незаконно оръжие във Филаделфия. Затова прекарал година в затвора и пред март 1930 година, когато е освободен, той е включен в първия списък за най-жестоките на бандити на САЩ като „враг номер 1“. По заповед на президента Хърбърт Хувър, който искал залавянето на мафиота, Капоне е преследван за укриване на данъци. Капоне склонява да сключи сделка с прокуратурата и да получи само две години и половина затвор, обаче съдията отказва. В крайна сметка 5-членно жури от мъже обявява Капоне за виновен по 5 обвинения през 1931 година. Той получава 11 години затвор и е глобен с 50 хиляди долара – най-тежкото обвинение за укриване на данъци в САЩ.

Един от първите федерални затворници с Акатраз

През май 1932 година, на 33 години, Капоне попада в Алкатраз, като е превозен до там с влак. Това е затворът с най-строги мерки за сигурност, предназначен за изключително жестоки престъпници. Капоне е в първия контингент, който пристига от друг щат. Тъй като не бил проблемен затворник се смята че Капоне е преместен в Алкатраз, за да може правителството да се „реваншира“ пред обществото. Докато е там, Капоне е диагностициран със сифилис и последната година прекарва в болница близо до Лос Анджелис.

Капоне прекара последните години от живота си в сянка

Капоне е освободен през ноември 1939 година след като се лекува от сифилис в болницата в Балтимор. След това той се оттегля от светлината на прожекторите, като ходи на риба и играе карти в имението си. През 1940 година той става един от първите граждани, които са лекувани от сифилис с пеницилин, въпреки че за него било твърде късно. През януари 1947 година, на 48 години, той се разболява от пневмония и умира в дома си на 25 януари. Погребан е в Чикаго, близо до баща си и един от братята си През 1950 година останките му са преместени в гробището Кармел в Илиноис.

 
 
Коментарите са изключени за Какво не знаем за Ал Капоне