Адът „с бебе в самолета“

| от chronicle.bg, по New York Times |

Някои от най-грубите и противни хора в света могат да бъдат срещнати в самолета. Има такива, които говорят през цялото време, искат да си сменяте местата, блъскат ви седалката, нон-стоп висят на пътеката, спорят със стюардесите… Но нека не забравяме ревящите деца и родителите им, които „правят всичко възможно“, но могат да накарат зверовете си да млъкнат.

Сигурно изглежда несправедливо да включваме и децата в този списък, все пак не е тяхна вината, а може да кажете и че не са виновни родителите им, които често са безпомощни.

Може и да сте прави, но не става дума за това кое е справедливо. Когато дете крещи в ухото ми в препълнен самолет, всичко, което искам, е досадният шум да спре. Със сигурност не съм и единственият, когото това поведение побърква. Има обаче и решение за проблема. Родителите, които пътуват с малки деца могат да носят дребни подаръчета за пасажерите от седалките около тяхната. Малка компенсация, която може да смекчи критичния поглед или грубите закани. Много хора, предимно майки с блогове, препоръчват да носите дребни подаръчета за другите пътници – неща като дъвли, шоколадчета, тапи за уши и други средства за омилостивяване на пасажерите.

Колкото по-популярна става тази идея обаче, толкова повече негативно отношение среща. Ребека Дюб, майка на две деца и редактор в родителската секция на „Today“, пише: “Това е част от опасен тренд: хората се извиняват или биват карани да се извиняват за това, че имат деца“.

Въпреки това онези, които защитават идеята на торбичката с подаръчета, са прави. Няколко шоколадови бонбона и тапи за уши със сигурност не могат да решат проблема с шумотевицата. Те обаче изпращат сигнал, че вие се вълнувате от комфорта на спътниците си, независимо дали наистина това ви засяга.

В самолета винаги е възможно да възникне конфликт. Предвид ограниченото пространство и всички неудобства, които полетът може да предложи, съхраняването на мира е наистина важно. Ясно е, че ако има деца на борда, те ще крещят, ще плачат, ще ритат седалките. Няма какво да направите по въпроса.

Създаването на система, която може да предотврати конфликтите обаче, е полезно. Ако тази малка торбичка с дарове и лакомства е способна да реши проблема, заслужава си. Както това да купите кафе на колегата в офиса, ако го молите за услуга или се налага да си тръгнете по-рано от работа. Както когато черпите съседите за рождения си ден или ги каните на партито, за да не се сърдят за шума.

Дребните жестове, които правим в ежедневието си, без да се замисляме, могат да бъдат пренасяни и в друга социална среда. Те обикновено изискват време, каквото в самолета нямате.

Там разполагате с тясно пространство и ограничено време, за да изградите връзка с околните и да им предложите компенсация. Може да е слаба връзка, но със сигурност е по-добра от това да подложите себе си, детето си и околните на скандалите, които могат да последват.

 
 
Коментарите са изключени за Адът „с бебе в самолета“